“Salgınla kamuda mücadele tersinden yürümektedir”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Arda Gel, dönüşümlü çalışma ve iş yerlerindeki emekçilerin sağlık güvenceleri için basın açıklamasında bulundu. Başkan Gel, yazılı olarak gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Maalesef salgınla kamuda mücadele tersinden yürümektedir” ifadelerini kullandı.

“Bir açıklama daha yapmak zorunluluğu doğdu”

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Arda Gel, dönüşümlü çalışma ve iş yerlerinde gereken önlemlerin alınması ile ilgili gerçekleştirdiği yazılı basın açıklamasında, “Gündemimiz Covid-19 ve bunun kamu emekçilerine etkileri… Kentimizde kamu emekçileri arasında salgının yayılımının büyük bir hızla arttığını geçtiğimiz hafta açıklamıştık. Maalesef bu kısa süre içerisinde yitirdiğimiz kamu emekçileri oldu. Dolayısıyla bir açıklama daha yapmak zorunluluğu doğdu. Açıkça ifade etmek gerekirse kamu emekçileri bu yayılımın artmasının en büyük nedeni olarak hali hazırda uygulanmakta olan mesai saatlerini ve dönüşümlü çalışma sisteminin uygulanmamasını görmektedirler. Maalesef salgınla kamuda mücadele tersinden yürümektedir. Vaka sayısı az iken kısa mesai saatleri ve dönüşümlü çalışma uygulanırken, vakalar yüksek seyrederken bu uygulamalar ortadan kaldırılmıştır. Bu durum kamu emekçileri ile ailelerini tedirgin etmektedir.

Var olan düzende ısrarın kentimiz açısından olumlu sonuçlar vermediği Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerle sabittir. Kentimizdeki vaka artışını engellemenin tek yolunun sunduğumuz öneri olmadığı kesindir fakat bir çözüm paketi düşünülecekse eğer işaret ettiğimiz çözümün bu pakete dahil edilmesi gerektiği açıktır.

Bu talepleri protokol ziyaretlerde kasılarak poz kesen, sendikacılığı meslek haline getirmiş olan, çalışmayıp hayatlarını üye aidatları ile idame ettiren, sendikalı olma bilincini torpilin aracı haline getiren, sarı sendikalardan duyamazsınız. Çünkü onlar için kamu emekçileri, aylık harcırahlarını arttıran bir sayı olarak anlam ifade etmektedir. Fakat bizler Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve bağlı sendikalarımızın yönetici ve üyeleri her gün işyerlerimizde arkadaşlarımızla emek vermeye, hizmet üretmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla dillendirdiğimiz hiçbir sorundan bizlerde azade değiliz.

“Kamu emekçilerinin taleplerini sahada onlarla çalışan mesai arkadaşları dile getirebilir, sendikacılığı meslek haline getirip lüks yaşantı sürenler değil”

Büro-İş’li arkadaşlarımız Adliyelerde, SGK’da, Defterdarlıkta, İŞKUR’da vatandaşla yoğun temas içerisinde çalışıyorlar. Tarım Orman-İş’li arkadaşlarımız araziye ağaç damgalamaya tıka basa araçlarla gidiyorlar. Tapu Çevre Yol İş’li arkadaşlarımız çevre ve şehircilikte, AFAD’da, Enerji-İş’li arkadaşlarımız DSİ’de her gün yoğun mesaideler. Uzun sözün kısası kamu emekçilerinin taleplerini sahada onlarla çalışan mesai arkadaşları dile getirebilir, sendikacılığı meslek haline getirip lüks yaşantı sürenler değil.

“Bizleri mutlu edecek uygulama mesai saatlerinin değiştirilip, dönüşümlü çalışma sisteminin uygulanmasıdır”

Dolayısıyla kamu emekçilerini yani bizleri mutlu edecek uygulama mesai saatlerinin değiştirilip, dönüşümlü çalışma sisteminin uygulanmasıdır. Eğer bu yapılamıyorsa ve bu şekilde devam etmek bir zorunluluksa bunun içinde bir çözüm önerimiz vardır. İşyerlerinde gereken önlemler alınır ve kamu emekçileri de istisnasız olarak aşı kapsamına alınırsa sorun ortadan kalkmış olur. Eminiz ki sayın yetkililerimiz ülkesine hizmet üreten kamu emekçilerinin hayatını, aşıda öncelik verdikleri profesyonel futbolcular kadar önemsiyorlardır. Aksini değil dillendirmek, düşünmek dahi istemiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 08/04/2021, Perşembe günü yayınlandı, 221 defa görüntülendi
*