Esnafın başı belada

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasında, esnaf için adaletsiz bir durum ortaya çıktı. 3 harfli büyük süper marketler, hafta sonu özel kampanyalar düzenleyerek, müşteri kaybetmezken, küçük işletmeler hafta sonu kapalı kalıyorlar. Ortaya çıkan tabloda, 3 harfli marketler açık kalırken, beyaz eşyacı, ayakkabıcı, tuhafiyeci kapalı kalıyor. 3 harfli marketlerle mücadele edemeyen esnaf ise artık isyan etti. Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, “Tenceresinden tavasına kampanya düzenliyorlar. Ortada büyük bir adaletsizlik var. Bunlar hafta sonu açık kalmamalı” dedi.

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında, marketler ve bakkalar açık kalıyorlar. Vatandaşlar yürüme mesafesinde, evlerine en yakın olan bakkal ve marketlerden alışveriş yapabiliyorlar. Onun dışında kalan ayakkabıcı, tuhafiyeci, beyaz eşyacı gibi dükkanlar ise hafta sonunu kısıtlama kapsamında kapalı geçiriyorlar.

Ancak ortaya çıkan tabloda, beyaz eşyasından, televizyonuna, ayakkabısından, tencere tavasına kadar birçok malzeme, 3 harfli büyük marketlerde kampanyalı olarak satışa sunuluyor. Küçük esnaf ise büyük süper marketlerle mücadele edemiyor.

Ortaya çıkan tabloyu Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan’a sorduk. Başkan Özcan, “Büyük bir adaletsizlik var” dedi.

Esnaf Odası Birlik Başkanı Ünal Özcan, gazetemize yapmış olduğu açıklamasında, “Hafta sonu kısıtlamalarında, hep şunu savunduk; bakkal-market yürüme mesafesinde insanlar, sabah 10.00 akşam 17.00 gidiyor derken, bu 3 harfliler özellikle hafta sonu özel kampanyalar düzenliyorlar.

“Tenceresinden tavasına kampanya düzenliyorlar”

Tenceresinden, tavasından tutun, ayakkabısına varıncaya kadar özel indirimli kampanyalar düzenleniyor. Bakkal-marketler niçin hafta sonu açık? İnsanların yalnızca gıda ihtiyacını karşılaması için. Bunlara neden hafta sonu bu ürünleri satmaya izin veriyorsunuz. Bizim tuhafiyecimiz, ayakkabıcımız, beyaz eşya dükkanımız kapalı. Burada adaletsizlik var.

“Bunlar hafta sonu açık kalmamalı!”

Ya şart getirilecek hafta sonu gıdadan başa ürün satılamayacak ya da bunlarla ilgili düzenleme yapılmalı. Bunlar hafta sonu açık kalmamalı!

“Perakende yasası hazırlandı. Nedendir bilmiyorum, yasalaşmadı”

Perakende yasası hazırlandı. Mart ayı sonuna kadar yasalaşacaktı. Nedendir bilmiyorum, onu da merak ediyoruz ama yasalaşmadı. Biz özellikle Perakende Yasası’nın mart sonuna kadar çıkmasını bekliyorduk.  Bu yasa taslağının içerisinde, bizlerin önerileri ile bu konulara değinilmişti.

“Büyük bir adaletsizlik var”

Sorunu biliyorum. Çok büyük bir sıkıntı var. Bizim esnafımızın bunlarla mücadele edebilmesinin olanağı yok. Aynı zamanda da büyük avantajları var. Büyük bir adaletsizlik var. Böyle bir adaletsizlik olamaz. Yasal alanda bütün girişimlerimizi yaptık ama bir türlü düzeltemedik” dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 08/04/2021, Perşembe günü yayınlandı, 474 defa görüntülendi
*