Üç gün konuşur unuturuz!

Dün, Çanakkale Siyaseti için çok önemli bir gün yaşandı. Haber sayfalarından okuduğunuz gibi Cumhuriyet Halk Partisi’nde dört dönem Merkez İlçe Başkanlığı, bir dönem İl Başkanlığı yapmış isim olan Nejat Önder, İl Genel Meclis Başkanlığı koltuğuna oturmak kaydı ile AK Parti’ye geçti.

Bu olay, kentimizde siyaset ile yakından uzaktan ilgisi olanlar arasında şok etkisi yarattı. Hele bir gün sonra AK Parti Grup Toplantısı’nda kendisine Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından rozet takılması, bu sırada kürsüye gelip konuşma yapan Önder’in satır arasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’e gönderme yapması ilginçti.

Bunlar önemli mi?

CHP’li üyeler ve üst düzey yöneticiler tarafından önemli gibi kabul edilebilir. “Yahu Hırsızın hiç mi suçu yok kadı efendi” diyebilirsiniz. Haklısınız ama geçmişi iyi bilmek gerekir. Sayın Nejat Önder bunu ilk kez yapmıyor. Bundan önceki süreçlerde DSP olayını, yine AK Parti olaylarını, yetmedi, parti içindeki ilk göreve geldiğinde kendisinin ve oy verenlerin fotoğraflanması olayı ile başlayan sürecin sonunda deste deste oy atma olaylarını, bir dönem “merdiven altı” grubunun başkana ayrı, meclise ayrı oy atma hikayelerini… Barbaros semtinde tabanı var diye her seçimde kendisi ile anahtar liste yapanlar…

Eeee sonuç?

Çanakkale CHP geçmişinde bu tür siyasi kırıklığı yapan isimler, sonrasında hep el üstünde tutulmuştur. Birlikte yol yürüyenler, partiye oy verenlerin karşısına geçip en insani olay olan “Özür dileriz” diyerek, öz eleştiri yapmamış, aksine bir sonrası için yeni oyunu sahneye koymaya çalışmıştır. Hatırlayalım, bu gün artık meslektaş olduğumuz Sayın Mehmet Özkurnaz olayını… Bu arkadaşımız, Belediye Sosyal Tesislerinde çalışmıyor muydu? Yanılmıyorsam 36 kasa bira açığı ile sayımı kapatmıştı.

Sonrası mı?

Sayın Özkurnaz, CHP’den ayrıldı. Murat Karayalçın ile birlikte siyaset yapacağım diyerek SHP’ye geçti. İl Başkanlığı yaptı. Bu alanı kullanıp, Köy-Koop başkanı, Genel Başkanı oldu. Çok çalıştı, çok yükseldi. Sonra bu kurumu kapatıp Tar-Koop genel başkanlığı koltuğuna oturdu. Köy-Koop’u çalıştırırken, en yakın mesai arkadaşları CHP’liler değil miydi? Tar-Koop’u AK Parti’lilerle kurmadı mı? CHP’nin bir dönem hafızası sayılan Olay Gazetesi’ni satın aldı. Kim adına? AK Parti adına… Şimdi kimin yerinde ikamet ediyor?

Bir siyasi partide ideoloji yok edilmiş, tüm amaç koltuk kapmak derdine düşmüşse sonuç çok önemli değildir. Niyet ve duruş önemlidir. Sen kökü asırlar öncesine dayanan bir siyasi partiyi üç-beş isim arasında sıkıştırırsan sonuca katlanmalısın. Şimdi eminim ki Sayın Önder’in kürsü konuşması tartışılacaktır. Ya da ikinci oyu kim verdi? Bu kim? Falan gibi çocukça soruların inatlaşmaların peşine düşülecektir.

Kimi ön seçimi kimi sandık demokrasisini kimi de üyeli seçimi tartışmaya açacaktır. Ne alakası var diyen olmayacaktır. Parti için değerlendirme toplantılarında birbirine laf sokulmanın ötesine geçmez, adamım – adamı anlayışı devam ederse sonuç önemli değildir. Cumhuriyet Halk Partisi, sevgisizler partisi olmaya başlamış.

Kimse, Nejat’ı suçlayıp şapkasını önüne koymaz ise herkes kendini sırma saçlı sanmaya devam eder. Sayın Önder, olayı bir iki gün konuşulur sonra da unutulur gider. Bu transferi gerçekleştiren AK Parti kurmayları başta olmak üzere MHP Biga İl Genel Meclisi Üyesi Sayın Enver Koç’u da kutlarım.

2002 siyasi ruhunu arayan AK Parti’li üyelere de bir müjdem var. Bir bakmışsın bu transferi yapan üst akıl, Sosyal Demokrat kökenden geldiği için Sayın Önder’i Belediye Başkan Adayı bile gösterebilirler.

Şimdiden, hayırlı uğurlu olsun.

 


Bu haber 07/04/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 2502 defa görüntülendi
*