Kendimizi mi kandırıyoruz ?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Otomobil mi alacaksınız ? dikkatli olmalısınız. İkinci el piyasası çok tehlikeli aldatmacalar yaşanıyor. Onlara sonra değineceğim. Bu gün sıfır otomobil ve ticari araçların satışlarının pazarlanmasına dikkat çekmeye çalışacağım.

Firmalar hemen her gün reklamlarında araçlarının üstün özelliklerini ,teknolojik gelişmeleri güvenliklerini vurgulayıp pazara sunuyorlar. Bu sunumlarda aile kavramı içinde ön planda çocukları kullandıklarını görüyoruz . Bu reklam serileri her zaman başarılı olur diye düşünüyorum. Araçların yüzeysel teknik verileri reklamlarda geçiyor. Satın alma durumunda daha detaylı inceleme fırsatı verilir. Beğendiğiniz veya yaşam felsefenize uygun bir otomobili seçtiniz ve satın aldınız. Şunu unutmayın hiçbir zaman ev halkının tamamını mutlu edemezsiniz . İllaki birileri  olumsuzluk gösterecektir. Peki siz aldığını aracı ilk birkaç km sonra bunu niye aldık diyebilir misiniz . ? Diyemezsiniz . Reklamlar kandırmış olabilir mi ? Olabilir. Şimdi günümüzde otomobil firmaları pastadan pay almak için otaklık yapmaya başladılar . Çok ünlü markalar çok ünlü markaları satın almaya başladı. Bu durumda alışık olduğumuz ve hatta meraklısı olduğumuz sevdiğimiz otomobil üretimi devam ediyor ancak içi başka dışı başka bir formda … Yani ortak platform denilen bir yapı ile üretim . Konuyu teknik olarak biraz açayım.

Ortak platform, mini bir otomobilin de lüks bir sedanın da aynı otomobil bandından çıkmasına imkan veren teknolojinin adı. Örnek vermek gerekirse yaygın olarak kullanılan Volkswagen’in geliştirdiği MQB platformunda, ön aks bölümü tüm modellerde aynı kalırken burun, yaşam kabini ve arka bölümde değişiklikler yapılabiliyor. Böylece 40’tan fazla otomobil modeli hızlı ve pratik bir şekilde üretiliyor. Teknik açıdan oldukça benzer yapılara sahip olan otomobiller, bazı noktalarda farklılaşıyor. Donanım, kokpit tasarımı, ağırlık ve süspansiyon ayarındaki farklılıklardan dolayı ortak platforma sahip otomobiller aynı güvenliği ve sürüş karakterini sunmuyor. İç ve dış tasarımın yanı sıra tercih edilen malzeme kalitesi de değişiklik gösteriyor. Ayrıca ortak platforma sahip otomobillerde, markanın ve modelin imajından kaynaklanan fiyat farkları da görülüyor.

Ortak yapılan otomobillerin bazıları

Bu otomobillerin Logoları farklı ancak ruhları aynı . Bu durumda kandırılmamız kaçınılmaz olduğunu bilmemiz gerekli. Bu kandırmaca teknolojik ve kaçınılmaz . Tüm bu yapılanlar gelişimler üst düzey pazarlama . aracı ucuza mal edip pahalıya satma operasyonu.

Bir çok kullanıcı . Kandırılmaya dünden razı . Hayırlı olsun güle güle kullanın …

Kalın sağlıcakla.

Otomobil kısaltmaları geçen haftadan devam.

UART – (Universal Asynchronous Receiver-Transmitter) Üniversal asenkron alıcı-aktarıcı

UCC– (Under floor catalytic onvertor) Alt katalitik konvektör

UD – (Underdrive) Sürüş altı

UL- (Unleaded) Kurşunsuz

ULEV – (Ultra Low Emission Vehicle) Çok düşük emisyonlu taşıt

Unimog – Mercedes-Benz firmasının arazi araç modelidir. Universal-Motor-Gerät’ten türetilmiş kısaltmadır.

ussp – Amerika yeni araç değerlendirme programı

V – (Volts) Volt

VAC – (Vacuum) Vakum

VAF – (Volume (or Vane) Air Flow) Hacimsel veya kanatçık hava akışı

VALVEMATIC – Akıllı değişken subap zamanlaması (VVT-i) teknolojisini bir üst noktaya taşımayı planlayan Toyota, Valvematic’le supap zamanlamasının yanında gaz kelebeğini de kontrol altına alarak silindirler içerisine giren havayı supap zamanlayıcısıyla birlikte sürekli en uygun oranda tutuyor.

VANOS (Variable Nockenwellen Steuerung): BMW tarafından gerçekleştirilmiş değişken zamanlı supap, supap iticileri ve eksantrik kontrol sistemi. Supapların açılma ve kapanma anları değişkendir. Düşük devirlerde daha fazla tork ve yüksek devirlerde daha fazla güç sağlanıyor Bu sistem, emme ve egzoz manifoldların da ki gaz akısını da kontrol ediyor. (Değişken eksantrik ateşlemesi)

VAT – (Vane Air Temperature -replaced with IAT) Kanatçık hava sıcaklığı

VATS – (Vehicle AntiTheft System) Taşıt hırsız önleme sistemi

VCC – (Viscous Converter Clutch) Viskoz konvertör kavraması

VCM – (Vehicle Control Module) Taşıt kontrol modülü

VCRM – (Variable Control Relay Module) Değişken kontrol rölesi modülü

VDC (Vehicle dynamics control)Subaru’nun dört çeker araçları için sürüş dinamiği düzenleyicisinin adıdır FDR sistemi ile aynıdır, yıldırım hızı ile motor, şanzıman ve frene müdahale ederek aracın savrulmasını önler

VDOT – (Variable Displacement Orifice Tube) Değişken yer değiştirme orifis tüpü

VDV – (Vacuum Delay Valve) vakum geciktirme valfi

VECI – (Vehicle Emission Control Information (label) Taşıt emisyon kontrol bilgi etiketi

VF – (Vacuum Fluorescent) Vakum floresant

VGT – Değişken geometrili turbo

VIN – (Vehicle Identification Number) taşıt kimlik numarası

EYYYYYY KOVALAKUS

  Scooter Peugeot PHEV.

Sana yakışır. Gelecek sayende gelsin bariii.

Fransız Peugeot da tasarladığı ve üç tekerlekli scooteru PHEV ile yarışın içinde olmaya karar veren markalardan. Scooter’da, arkadaki tekerleklere gizlenmiş iki adet elektrikli motorla beraber bir adet klasik petrol bazlı motorla bulunuyor.

Elektrik modundayken saatte 70 km/s hıza çıkabilen Peugeot PHEV’de 48 Voltluk rejeneratif frenleme sistemi ile şarj olabilen bir Samsung batarya yer alıyor. Scooter’un elektrik modundayken menzili ise 300 km. Saatte 70 km’lik hızın üstüne çıktığınız zamanlarda ise scooterın  klasik motoru otomatik olarak devreye giriyor. Bu modayken yapabileceğiniz maksimum hız saatte 130 km.

PHEV’de emniyet kemeri ile beraber hava yastıklarının bulunması kask ve diğer koruma ekipmanını gereksiz kılıyor.

GÜLMECE

Temel ile Dursun Anahtarları içeride unuttukları için arabanın kapısını telle açmaya çalışırlar.

Temel , Dursun a “ Ula tursun çabuk ol yamur paşladi islanyruk”

Dursun  da Temele “ ne fark edezek içeridede islanacaksun ,arabanun üzeri açık”….

 


Bu haber 07/04/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 267 defa görüntülendi
*