Çocuklarda Uyum Ve Uyumsuzluk Süreci

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

     UYUM

Ülkenin birinde bilge bir kral varmış. Ülkesinde herkesin mutlu yaşadığı bu bilge krala, bir gün kötü bir haber vermişler. Krala düşman olan bir büyücü, ülkenin bütün su kaynaklarına ve kuyularına büyülü su katmış. Sudan içen herkes bir bir delirmiş. Kısa sürede kral  ve yöneticilerinden başka ülkede dengeli tek bir kişi kalmamış. Çok geçmeden deliren halk kralın iyi yönetimine baş kaldırmış. Bunu gören kral o büyülü sudan getirmiş. Hem kendi içmiş hem de yöneticilere içirtmiş. Böylece o ülkede yöneticilerle yönetilenler arasındaki denge yeniden kurulmuş. (Halil Cibran’ın  bir öyküsünden)

Kuşkusuz hepimiz doğduğumuz günden itibaren çevremizle uyumlu  ilişkiler kurmaya çalışırız. Bu uyum sürecinde ne kadar başarılıysak kendimizi o kadar rahat ve mutlu hissederiz.

Uyum, bireyin sahip olduğu özelliklere kendi benliği ve içinde bulunduğu çevresi arasında dengeli bir ilişki kurmasına denir. Yani insanın kendisi ve çevresiyle barışık olması, sağlıklı ilişkiler kurup devam ettirebilmesidir. Çocuğun topluma uyumu sosyalleşme süreci içerisinde gerçekleşir.

 

      UYUMSUZLUK  

Uyumsuzluk ise; bireyin kendisi ve çevresiyle sağlıklı ve dengeli ilişkiler kurma ve devam ettirmede zorluk çekmesi şeklinde açıklanabilir.

Çevremizde uyumsuz davranışlar gösteren çocuklar genellikle yaramaz, huysuz, sinirli  geçimsiz olarak adlandırılır. Oysa çocuğun gösterişi olumsuz her davranış olumsuzluk göstergesi değildir. Hızlı büyüme ve gelişme içinde olan çocukta, her yeni gelişmeyle birlikte değişik şartlar ve güçlükler yeni bir uyum çabası gerektirir. Bu dönemde de geçici uyum bozuklukları görülebilir.

 


Bu haber 06/04/2021, Salı günü yayınlandı, 386 defa görüntülendi
*