Aşılama ile vaka sayısı birbirini tutmuyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Özkan Soytürk tarafından, Türkiye’nin aşılama istatistiği sosyal medyada paylaşıldı. Paylaşılan istatistikte, Çanakkale aşılama oranında birinci sırada yer aldı. İstatistikte yer alan bilgilere göre, Çanakkale’de yapılan aşının toplam nüfusa oranı, Çanakkale’de yüzde 20,95 olarak belirtildi. Prof. Dr. Alper Şener ise istatistikleri paylaşarak, “Vaka sayısı artışı çok ilginç” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal medyada paylaştığı istatistiklerle son günlerde bir hayli dikkat çeken Özkan Soytürk, son paylaştığı istatistikle gündem oldu. Türkiye’nin aşılama rakamlarının paylaşıldığı istatistikte, Çanakkale birinci sırada yer aldı. 81 il arasında Çanakkale en çok aşılama yaparken, vaka sayılarına bakıldığında ise 4.sırada bulunuyor.

Paylaşılan verilere göre, Çanakkale’de nüfusun yüzde 20,95’i aşılandı. 113 bin 449 kişiye birinci doz, 82 bin 286 kişiye ise ikinci doz aşıları yapıldı. Ancak buna rağmen, Çanakkale’de yüz bin nüfusta görülen vaka sayısı 500’ün üzerine çıktı.

Prof. Dr. Alper Şener, “Çanakkale’nin vaka sayısı artışı çok ilginç, neden mi? Türkiye’de aşılama oranında birinci olan bir il en çok vaka artışında da açık ara önde.

Türkiye aşılama oranı ortalaması yüzde 11.90. Çanakkale yüzde 18.79. Bence bu varyant etkisi çünkü Balıkesir’de aynı şekilde. Salgın dinamiği her yerde farklı” paylaşımında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 06/04/2021, Salı günü yayınlandı, 414 defa görüntülendi
*