Kim fikrini beyan edecek?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz gün 104 emekli amiralin imzasını taşıyan ve kamuoyunda tartışmalara sebep olan bir bildiri yayınlanmıştı. Bir bildiri de eski milletvekilleri tarafından yayınlandı. Eski milletvekilleri “Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerini, Anayasanın değiştirilemez maddelerini sahiplenmek, ülkemizin geleceğini ilgilendiren konularda kamuoyunu bilgilendirmek, temel bir anayasal haktır. Anayasal hakların güvencesi olması gerekenlerin, toplumu susturmaya, sindirmeye, korkutmaya çalışmaları kabul edilemez.

Çoğulcu demokrasinin gereği olarak en doğal yurttaşlık hakkını kullanıp, Kanal İstanbul ve Montrö konusundaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşan kişi ve gruplara yönelik tehdit, suçlama, saldırı, korkutma, sindirme ve soruşturma gibi girişimler, yurttaşlık haklarını ipotek altına almaktır. Bu yaklaşımı ve girişimleri kınıyor, hala bir hukuk devleti olduğumuzu hatırlatıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Eski milletvekilleri bildirinin kesinlikle darbe iması içermediğini bir meslek grubunu oluşturan vatandaşların fikirlerini paylaştıklarını ifade etmiş. Bildiriyi defalarca okudum ve darbe imasına ben de rastlamadım. Aksine toplumsal ayaklanma iması var. Bu insanlarda gerek eski meslekleri gereği gerekse yaşlarının getirdiği tecrübe ile bu gibi toplumsal ısınmaları önden sezebilecek yeterliliğe sahiptir diye düşünüyorum. Zaten en ufak eleştirinin iktidar tarafından aşırı tepkilerle karşılandığı bir dönemden geçiyoruz. Bu alışıldık bir durum ama beni esas şaşırtan muhalif kesimin de bu bildiriyi “karşı tarafa koz verdikleri” gerekçesiyle eleştirmesi. Muhalif kesim bu eleştiriyi neden yapar hiç anlam veremiyorum. Bir takım sıfatlarla tanımlanacak diye kimse fikrini beyan etmesin mi yani. Ben etmeyeyim, sen etme, o etmesin… Kim fikrini beyan edecek?

 


Bu haber 05/04/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 297 defa görüntülendi
*