Gökçeadayı bir de böyle dinleyin

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gökçeada Rum Lisesi, Dünya Yunan Dili günü vesilesiyle Nobel ödüllü şair George Seferis’in şiirlerinden ve öykülerinden kolaj hazırladı.

Gökçeada’nın Sesi’nde yer alan haber göre: “Gökçeada Rum Lisesi, Dünya Yunan Dili Günü vesilesiyle Nobel ödüllü şair George Seferis’in şiirlerinden ve öykülerinden oluşan bir kolaj hazırladı. Çocuklar Agridia / Tepeköy’de yürüdüler ve Seferis’in sözlerini harekete geçirerek yıkımı ve terk edilmeyi değil, nostos’u, geri dönüşün değerini, korumanın değerini, yeniden başlamanın değerini vurguladılar.

İmroz Rum Lisesi’nin filologu Maria Chanlidou şöyle açıklıyor:

İmroz’da evler hakkında çok konuşurlar. Yaşayan evler, terk edilmiş evler, restore edilmiş evler, el ve dil değiştiren evler. Avlularda ve damlarda dönüşler ve panayırlar için. Acı dolu ama huzurlu ve parlak bir geçmişin, nostaljisiyle süzülmüş, bir döneme ve geri dönülmez bir şekilde, ancak içlerinde yaşan, geçen bir çağa dönme arzusu hakkında çokça konuşurlar.

Seferis de öyle. Seferis için memleket evidir. İnsan buna bağlıdır ve baba evinden ayrılmak derin acılar getirir. Her halükarda, soyut anlamıyla, devlet veya millet kavramlarıyla bağlantılı olan memleket kelimesi, çok yakın zamanda içeriğini oluşturmaktadır. Tipik olarak memleket kelimesi Seferis’in şiirinde sadece dört kez geçer. Ev kelimesi kırk sekiz. Bu nedenle Nostos, Proust’un kayıp zamanı kurtarma deneyimiyle, insanın, toplumun sınırlı alanına ve baba evine, yetişkinin hafıza ve rüya ile ulaşabileceği bütün ve uyumlu bir hayata geri dönüşüdür. . Öğrencilerimize deneyimsel olarak tanıdık gelen Seferis’in bu algısı, 9 Şubat 2021 Dünya Yunan Dili Günü’nü kutlamak için hazırlanan ve İstanbul’daki Yunan Konsolosluğu etkinliğinde gösterilen videoda öne çıkmaya çalıştık.

Gökçeadanın  Sesi’nin bana verdiği yetkiyle bu videoyu eve dönen herkese, yeni bir ev bulan herkese ve dillerini duyanlara ve yeni evini bulmaya çalışanlara ithaf etmek istiyorum. Dünya devasa bir otel haline geldi, diyor Seferis. Çeşitlilik ve Farklılık kabul edilmesi bu dünyayı renkli ve büyülü tutmanın tek yolu dur.”

Kaynak: https://gokceadaninsesi.com/dil-bizim-evimiz-dir/


Bu haber 04/04/2021, Pazar günü yayınlandı, 201 defa görüntülendi
*