Esnafın istihdama gücü yok

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yiyecek sektöründe hizmet veren esnaf, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde işletmelerini açmalarının giderini karşılamaya yetmediğini belirti. Pandeminin getirdiği ekonomik yükü paket servis ile karşılamaları pek mümkün görünmüyor. Görüştüğümüz tüm esnafın ortak noktası hem işletmeci hem usta olmalarıydı. Çünkü bir ustaya ödeme yaptıkları takdirde hafta sonu dükkânlarını açık tutmaları esnafın giderini karşılamaya yetmiyor, aksine zarar etmesine sebep oluyor.

Perla Lokanta işletmecileri Celal Gürkan Yılmaz ve Ayşenur Yılmaz aşçılık bölümünü bitirdikten sonra Çanakkale’de kendi işletmelerini açtıklarını belirterek şunları söyledi; “Pandemi nedeniyle işletmeyi biraz tereddütlü açtık ama beklediğimizden daha iyi bir sonuç aldık. İyi sonuç almamızın sebebinin ürün yelpazemizin farklılığı olduğunu düşünüyorum. Ev yemeği ve zeytinyağlılar üzerine yoğunlaştığımız için esnaf ve hizmet sektöründe çalışanlar öğlen yemeğinde bizi tercih ediyor. Paket servistense esnaf ve çalışanların işlerine devam ettiği günlerde daha iyi iş yapıyoruz. Sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle diğer firmaların kapalı olması bizi de kötü yönde etkiliyor.” dedi.

Oktay Chef işletmecisi Oktay Öztürk de hem işletmeci hem döner ustası olduğunu belirterek; “İş yok gibi bir şey belki kiramızın bir bölümünü çıkarırız diye geldik. Belki işimize bir katkı yaparız diye geldik ama maalesef ki hiç iş yok. İnsanlar kapanmaya hazırlıklı olduğu için evlerinde pişiriyor yiyorlar paket servis de sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde zayıf oluyor. Ben hem işveren hem usta olduğum için bu işletmenin ayakta kalması tamamen benim mücadeleme bağlı. Eğer mücadeleyi azıcık bırakırsam kapatıp gideceğiz. Günde 15-16 saat çalışıyorum. Pandemiden önce işlerimiz gayet iyiydi ama pandemi başladığından beri işlerimiz zayıf. Kontrollü normalleşme dönemi olması ya da kısıtlama uygulanması çok fark etmiyor” dedi.

Paşam Tost ve Döner Salonu işletmecisi Abdurrahman Yiğit; “Pandemiden çok olumsuz etkilendik. İşletmenin hem ustalığını hem işletmeciliğini kendim yaptığım için açık tutabiliyoruz. Eğer ustalığını kendim yapmasam, usta çalıştırsam, işletmeyi açık tutamazdım. Çünkü ustanın yevmiyesini çıkaracak kadar kazancımız yok. Tek avantajım kendim ustalık yapmam. Zaten çoğu işletme personelin yevmiyesini sigortasını karşılamadığı için açmıyor. Diğer dükkânların kapalı olması insanları bize yönlendiriyor ama normale göre yine de işimiz oldukça düşük.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 04/04/2021, Pazar günü yayınlandı, 226 defa görüntülendi
*