Asbest ve kentsel dönüşüm

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan eski  binaların çoğunda asbest yalıtım malzemesi olarak kullanılmıştı. Çanakkale öğretmen lojmanları da kentsel dönüşüm için yıkılıyor. Bu lojmanlar yıkılmadan önce içlerinde asbest kullanılmış mı  denetlenmesi ve önce asbestli inşaat malzemelerinin çıkarılması sonra yıkımın yapılması gerekir. Yoksa sonuçları toplum sağlığı açısından çok kötü olur.

Bu durumun sonuçlarını ailemizde yaşadığımız için asbest konusuna ve  sonuçlarına hassasım. Abim 7 yıl önce akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle hastaneye yatırıldı. Uzun süreden sonra Koah hastalığı teşhisi konuldu. Doktorun sorgulamasında sigara içmediğini söyleyince eski bina yıkımına uzun süre maruz kaldın mı? Asbest bu  hastalığının en baş sebebi, eski binalarda bol miktarda asbest tozu çıkar demiş. Abimin öğretmenlik yaptığı okulun yanında 1 yıl önce uzun sürede yıkılan eski hastane yüzünden çocuklar sık sık nefes yolu hastalıkları geçiriyordu. Hep toz içinde kalıyorduk  belki ondan olabilir diye düşünüldü. Asbest havada toz halinde yayılıyor ve siz fark etmeden ciğerlerinize yerleşiyor. Zamanı gelince de yaptığı tahribat kişiden kişiye değişen rahatsızlıklarla kendini gösteriyor. Kabahatin kimde olduğunu da tespit edemiyorsunuz. Abim hala hasta ve tedavisi sürüyor. Çok sevdiği mesleğini de bırakmak zorunda kaldı. Halkın bu tür yıkımlarda yapabileceği hiçbir tedbiri olmuyor. Bu tedbirleri müteahhitlerin alması gerekiyor. Müteahhitlerin bu konuya olan hassasiyetlerinin denetimini ise belediyelerin yapması gerekir.

Belediyelerin bu denetimi yapabildiğinin örneği olarak: Kartal belediyesi 2018 yılından itibaren kentsel dönüşüm için riskli binaların yıkım işlemlerinden önce yapının asbest ve diğer zararlı maddeler yönünden incelendiğini, varsa zararlı maddelerin bertaraf edilmesinden  sonra yıkım izni verildiğini bildirmiş. Yaptığı bu hizmet takdir edilecek bir halk sağlığı korumasıdır.

Çanakkale’de de kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanacak gibi görülüyor. Eski tehlikeli binalar her sokakta birer birer yıkılıyor. Çanakkale belediyesinin asbest konusunda hassas davranmasını ve yıkım izinlerini verirken  asbest denetimini yapmasını  bekleriz.


Bu haber 02/04/2021, Cuma günü yayınlandı, 245 defa görüntülendi
*