“Sözün kısası geçinemiyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tüm Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından, Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Emekliler, “Geçinemiyoruz, isyandayız” derken, yapılan basın açıklamasında, “Sözün kısası geçinemiyoruz. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Tüm Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından, Cumhuriyet Meydanı’nda, saat 12.30’da basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında, ekonomik sorunların emeklileri iyice çıkmaza soktuğu ifade edilirken, “Sözün kısası geçinemiyoruz” denildi.

Şube Başkanı Emin Ergun tarafından okunan basın açıklamasında, “Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar.

Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse yüzde 50 civarındadır. Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2 bin TL’nin altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş açlığa mahkum etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar,  hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar.

İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir. Sözün kısası geçinemiyoruz.

Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir.

Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar.

Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır.  Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 01/04/2021, Perşembe günü yayınlandı, 234 defa görüntülendi
*