Umutlar tükeniyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale çok yüksek riskli bölgede yer alarak, kırmızı renge döndü. Turuncu bölgedeki Çanakkale, bir aylık bir süre içerisinde vaka artış oranını dizginleyemedi ve yeni kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlaması geri geldi ve Ramazan ayı için kafe ve restoranların çalışma şekilleri değiştirildi. Çanakkaleli esnaf, aylarca dükkanı kapalı kaldıktan sonra biraz olsun iş yapmaya başlamıştı. Cumartesi kısıtlaması ve Ramazan ayı kısıtlamaları karşısında esnaf, “Umutlarımız gittikçe tükenmeye başladı” dedi.

Çanakkale hızlı vaka artışı olan illerden birisi olurken, yoğun bakımlar dolmaya ve yakınlarımızda dahi koronavirüs çıkmaya başladı. Her mahallede pozitif vaka görülürken, artık her caddede hatta sokakta görülmeye başlandı. 1 aylık bir süre içerisinde turuncu bölgeden kırmızı bölgeye geçen Çanakkale, yeni kısıtlamalara merhaba dedi.

Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlaması geri gelirken, Ramazan ayında da kafe ve restoranların kapalı kalmaları, sadece paket servis ile çalışmaları kararlaştırıldı. Alınan kararları ve tedbirleri esnafa sorduk. Çanakkaleli esnaf artık yaptığı işten bezdiğini açık açık ifade etti.

Kafe işletmecisi Taylan Aysu, “Cumartesi günü kapalı olmak, bizlerin işlerini ciddi şekilde olumsuz etkilemektedir. Çanakkale’de zaten en yoğun çalıştığımız zamanlar haliyle, hafta sonu olan Cumartesi günü. İnsanlar evlerinde daralarak, güzel havalarda soluğu dışarıda alıyorlar. Sosyal mesafe kurallarına uyarak, kafelerde vakit geçirip, biraz olsun sosyalleşiyorlar.

“En çok denetlenen işletmelerin başında kafeler ve restoranlar geliyor”

Zaten en çok denetlenen ve kurallara uymak durumunda olan işletmelerin başında kafeler ve restoranlar geliyor. İnsanlar ve bizler sosyal mesafeyi ciddi anlamda koruyoruz.

“Bizim paket servislik bir olayımız yok”

Bizim paket servislik bir olayımız yok. Kafelerde paket servis gibi bir durum söz konusu olamaz. Ramazan ayında sadece paket servisi ile ayakta kalmak çok zor. İftarlarda yok. Gün içinde sakinlik olacak. Nedense kafe ve restoranlar günah keçisi ilan edilmiş durumdadır” açıklamasında bulundu.

“Cumartesi günü kapanmak bizi yüzde 100 olumsuz etkiler”

Kafe işletmecisi Mustafa Özen, “Cumartesi günü dükkanı kapatmak demek, bir ayda fazladan 4 gün daha kapanmak demek. Cumartesi günleri kapalı olmak işlerimizi yüzde 100 olumsuz etkiler. Cumartesi kısıtlaması gelmeden önce, bizler hafta içi olduğu kadar olmasa da Cumartesi günleri iyi iş yapıyorduk. En azından kapalı olduğumuz ayların yaralarını sarabiliyorduk. Biz o kadar kapalı kaldık ki bizim için bir gün bile en azından elektrik faturasını çıkartmak, giderlerimi amorti etmek için can simidi değerinde.

“Umutlarımız gittikçe tükenmeye başladı”

Ramazan ayında sadece paket servis şeklinde çalışmakta bizim belimizi bükecek. Bizim paket servis gibi çalışma pozisyonumuz yok. Paket servise geçmek ekstra bir maliyet getiriyor. İşçisi, paketçisi, motosikleti, benzini, gideri, sigortası derken liste gittikçe uzuyor. Zaten artık düzgün bir kazanç elde edemiyoruz. Bundan sonrası için umutlarımız gittikçe tükenmeye başladı” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 30/03/2021, Salı günü yayınlandı, 166 defa görüntülendi
*