Çocuğa Zaman Kavramını Öğretin

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eğitimde  ailenin vermediği kavramlardan biri zamandır. Oysa en önemli kazanımlardan biri olan zaman, bir türlü sağlıklı olarak verilmemektedir. Çocuk, zaman kavramını yetişkinlerden aldığı sürece anlayamaz ve bu konuda çeşitli problemler yaşar. Aslında bunun en önemli nedeni, çocuklar yaklaşık 9 yaşına kadar soyut düşünebilme kapasitesine sahip olmasıdır. Zaman kavramı, çocuk için çok soyut kalan bir tanımdır. Bu nedenle, zaman kavramını çabuk algılamasını ve anlamasını beklemek büyük bir yanlış olur. Aile mutlaka zaman kavramının önemini inanmalı ve bunu doğru şekilde oturtabilmek için düzenli davranmalıdır. İnsan yaşamındaki en önemli kavram zaman değil mi?

Bu konuda neler yapılabilir:

Çocuğunuza kum saati alabilirsiniz. Bu çocuğunuzun ilgisini çekecektir.

Yaşı 7 civarı ise odasına ilgi çekici bir duvar saati alın.

Çocuğa herhangi bir aktivitesi için zaman verirken saat üzerinde açıklama yapmaya çalışın.

Odası için bir takvim alın. Önemli günlerinizi işaretleyin. Takvimden her geçen günü takip etme görevini çocuğunuza verin. Hem sorumluluk duygusu gelişecek hem takvimden zevk alacak, hem de ‘kadar zaman’ kavramını öğrenmesini sağlayacak.

Çocuğunuzla beraber haftalık plan hazırlayın. Bunu planı takip etmek ilgisini çekecek ve günleri öğrenmesini kolaylayacaktır.

BİR KÜÇÜCÜK FICICIK TAVSİYELER

Çocuğunuza söyleyeceklerinize odaklanın.

Çocuğunuzla kişilik çatışmasına  girmeyin.

Değer ve inanç sistemine saygı duyun.

Çocuğunuzu önemseyin.

Başka çocuklarla kıyaslamayın.

Eleştiri ve suçlama çoğu zaman güçlüklere, üzüntülere yol açar. Bundan kaçmanın yolu,çocuğu değil davranışı yargılamaktır. ‘Sen kötüsün’ yerine ‘Bu kötü bir davranış’ şeklinde konuşmayı deneyin. Aile içi sorunlarınızı konuşarak çözün. Sevgilerimle…


Bu haber 30/03/2021, Salı günü yayınlandı, 370 defa görüntülendi
*