Yapay Et!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Şimdi de, Yapay Et çıktı. Peki, nasıl oluyor da, oluyor, diyecekseniz. Anlatalım. Yapay etin üretim tekniği, kanser hücrelerinin üreme yöntemiyle aynı. Kanser riski taşıyor. Antibiyotikle üretiliyor.
Üstelik aynı yöntemle,, insan eti de ürünlerde kullanılabilir. Dünya, geçtiğimiz haftalarda, ortaya atılan yapay et konusunu tartışıyor. Yapay et, kanser riski ve insan etinden de üretilebilmek gibi korkutucu tehlikeler barındırıyor. Son dönemde Bill Gates’in önerileriyle birlikte yapay et konusu, gündeme yeniden düştü. İlk olarak 2013’te laboratuar ortamında kök hücreden kas hücre elde etme yöntemiyle üretilmiş. Türkiye’de de, bu alanda çalışmalar başlatılırken, uzmanlar yapay etin tartışmaya açılması gerektiğini söylüyor. 10-15 yıla kadar hayatımıza girmeye başlayacağı öngörülen yapay et, sağlık mı değil mi? Kanserojen madde içeriyor mu? Sürdürülebilirliğe katkısı nedir? Hayatımıza girerse, et sektörü bu durumdan nasıl etkilenecek?
Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı
Dr. Ahmet Yücesan, büyükbaş hayvanların çıkardıkları metan gazının
çevreye olumsuz etkileri olduğu iddiasıyla, yapay etin üretilmeye
çalışıldığını belirtti. Yücesan, “Dünyada karbondioksit gazlarının
yüzde 60’ını kullandığımız araçlar, yüzde 15’ini sanayi, yüzde 14’ünü
ise büyükbaş hayvanlar yapıyor. Biz bütün gaz sorununu çözdük bir tek hayvanlar mı kaldı?” demiş. Doğru söylemiş.

                      Talep arttı
Yapay et konusunun pandemiyle birlikte, daha da alevlendiğini aktaran Yücesan, şöyle devam etmiş: “Çin, Hindistan, Tayvan gibi böcek türü tüketen ülkeler, Kovid-19’la birlikte bu ürünlere mesafe koydu. Sağlıklı ete olan talepleri arttı. Ancak et arzı, aynı oranda artmadı. Dolayısıyla, yapay et üretimi için çalışmalar da hızlandı. Şu an bu etin üretimi için, maliyetler çok yüksek. Ancak bu maliyetleri
düşürecekler. Peki, bunu kaç şirket üretecek? Ülkeler, et üreten
şirketlere bağımlı hale mi gelecek? Şu an dünyada milyonlarca küçük
besici var. Belki de 50 yıl sonra bu besiciler kalmayacak ve et
laboratuar ortamında üretilen, bir besin haline getirilecek. Bizim bu
sorulara acilen yanıt bulmamız ve önlem almamız gerekiyor. Yoksa çok geç kalmış oluruz” .Canlı bir hayvandan biyopsi yöntemi ile alınan ve hücrelerin geliştirilmesi ile oluşan yapay et tüketimi, dini açıdan birçok soruyu beraberinde getiriyor” ifadelerini kullandı. Yapay et üretimiyle beraber, tüketicilerin etik kaygılarını da ortaya çıkacak. Çünkü aynı yöntemle insan kas dokusundan da ilerleyen dönemlerde et üretilebilir. Bununla ilgili endişeler var. Nasıl önlemler alınacak? Güvenli olup olmadığı kesin değil. Yapay et üretiminde, hayvan hücresi kullanıldığından, insan dokusunda ve yapısında bazı olumsuz değişiklikler meydana gelme kaygısı mevcut. Bize göre, yapay et, Türk Milletinden rağbet görmez. Hele biz. Asla ağzımıza koymayız. Sağlıcakla kalınız.


Bu haber 28/03/2021, Pazar günü yayınlandı, 469 defa görüntülendi
*