Kırmızı Çizgimiz: Yaya Önceliği

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarından yapılan “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” paylaşımları merak yarattı. Konuyla ilgili açıklama ise Valiliklerden yapıldı. Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü tarafından da etkinliğe yönelik video yayınlandı. Açıklamaya göre yarın 12.00-15.00 saatleri arasında ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şerit sembolik olarak kırmızıya boyanarak “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’’ mottosu ile ’’Yaya Önceliği’’ vurgusu yapılacak.

İçişleri Bakanlığı uygulama için valiliklere yazı gönderildi. Yazıya göre, kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” uygulaması gerçekleştirilecek.

Valiliklerden yapılan açıklama ise şu şekilde; “Bilindiği üzere ülkemiz karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla,26 Ekim 2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan düzenleme ile “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.” hükmü getirilmiştir.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

Bu düzenlemeden hareketle; İçişleri Bakanlığımızca “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı“ Yaya Öncelikli Trafik Yılı ” olarak ilan edilmiş ve “Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası” hayata geçirilerek 6 Şubat 2019 tarihinde “Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek” amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlenmiştir. Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere “Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek” için 02 Ekim 2019 tarihinde ülke genelinde “Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz” sloganıyla “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası kapsamında farkındalık etkinlikleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir.

Tüm illerimizde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlenecek

2021 yılı süresince yürütülecek faaliyet ve destekleyici kampanyaların etkisini artırmak, yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer/zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, tüm illerimizde eş zamanlı olarak Devletimizin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlikler düzenlenecektir.

“Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’’

Bu kapsamda Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla; 27-28-29 Mart 2021 tarihlerinde görsel örnekleri kullanılacaktır. 30 Mart 2021 Salı günü 12.00-15.00 saatleri arasında ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şerit sembolik olarak kırmızıya boyanacak “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’’ mottosu ile ’’Yaya Önceliği’’ vurgusu yapılacaktır.”

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 28/03/2021, Pazar günü yayınlandı, 322 defa görüntülendi
*