Üstünkörü

4 hafta önce Ezgi Tuncel Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kriz yönetimi konusu ile anlık sorunları yarım yamalak düzeltmek arasında ciddi bir fark olduğu aşikar. Anlık sorunlara kalıcı çözümler üretebilen kriz yönetimi konusunda eğitim almış profesyonel insanlara da pek çok sektörde rastlanıyor. Ancak ne yazık ki bu insanların hiç birisi iktidar partisinde yerini alamamış anlaşılan. Bir süreç ancak bu kadar üstünkörü yönetilebilirdi ve yönetildi. Vatandaşlar olarak bizler de her adımına tanıklık ettik.

Renk göstergeli haritalar oluşturulup iki haftada bir güncelleneceği söylendi. İki hafta sonrasında ise renk sistemi kaldırıldı. İki hafta içerisinde haritadaki rengi değişen, çok riskli kategorisine giren illere kapanma gelmesi gerekirken gelmedi. Karar iki hafta sonraya ertendi. Milli Eğitim Bakanı önce okulların açılacağını söyledi sonra geri aldı. Eğitimde sınav tarihi belirlenip vakalar artış gösterince tarih ertelendi. Ertelenmeyen tek bir şey oldu o da AKP Kongresi. Ama Türk halkı zeki… İlimiz haritada kırmızıya döndü, kapanabilirsiniz dediğimizde, esnaf ne dedi mesela “AKP Kongresi geçmeden kapatmazlar…” Dedikleri gibi de oldu. Kongreden sonra da Sağlık Bakanı sosyal medyada eleştirilerin hedefi haline geldi, lebalep kongreye tek eleştiride bulunmayıp tebrik mesajı yayınladığı için.

Peki bundan sonra ne olacak? Kongre de geçtiğine göre önümüzdeki hafta esnafa kapanma kararının gelmesi çok olası. Üstelik öyle devletin vatandaşının giderlerini ödediği tam kapanmanın falan da geleceği yok. Olan yine kepenk indiren esnafa olacak gibi görünüyor. Bunca zorluktan sonra borç içinde yüzen esnaf diyelim ki ayaklanmadı, unutacak mı peki yapılan bu haksızlığı? Kendisine saat 19.00’a kadar çalışma izni veren, % 50 kapasiteyle çalışabilirsin diyen iktidarın lebalep kongrelerini?


Bu haber 25/03/2021, Perşembe günü yayınlandı, 121 defa görüntülendi
*