“Kapanmamız gerekiyor”

Çanakkale’de koronavirüs vakalarındaki hızlı artış devam ediyor. Edinilen bilgiye göre Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ve ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nde yoğun bakım üniteleri doldu. Konuyla ilgili Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy ile röportaj yaptık. Dr. Erensoy, “Kapanmamız gerekiyor. Hastaneler çok sıkıştı. Yoğun bakım yeri açılabilir, kapasite arttırılabilir ama yeterli sağlık personeli yok” dedi.

Çanakkale için tehlike çanları çalmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda turuncu renk olan ve vaka artış hızı nispeten yavaş olan Çanakkale’de durum tam tersine döndü. Vakalar hızla artışa geçerken, Kasım ayındaki en kötü döneme doğru hızla ilerliyoruz. Konuyla ilgili Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy ile röportaj gerçekleştirdik.

“Durum ve gidişat çok kötü”

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy, “Durum ve gidişat çok kötü. Bakanlık sürü bağışıklığından başka bir şey düşünmüyor. Aşılama hızımız çok kötü. Bakanlığın elinde aşı yok. Kapanmamız gerekiyor. Kapanmak gerekiyor. Bir takım önlemlerin alınması gerekiyor ama o önlemler alınmıyor.

“Cihazdan ve yerden öte sağlık çalışanı sıkıntısı var”

Normal yaşam devam ediyor ve ölen ölecek yaşayan yaşayacak anlayışı var. Hastaneler çok sıkıştı. Hastanelerde yoğun bakım yeri açılabilir, kapasite arttırılabilir ama yeterli sağlık personeli yok. Bu hızla vakalar artarsa, yoğun bakımlar yetersiz kalacaktır. ÇOMÜ’nün cihaz ve yer anlamında ekstra kapasitesi var ama yeterli sağlık personeli yok. Aylardır sağlık çalışanı eksikliği var diye haykırıyoruz ama atama yapılmıyor. Türkiye’de cihazdan ve yerden öte sağlık çalışanı sıkıntısı var” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 24/03/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 544 defa görüntülendi
*