“Ülke kadınları olarak sonuna kadar direneceğiz”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi ile ilgili bir tepki de Türk Kadınlar Birliği’nden geldi. Çanakkale’de de başarılı çalışmalara imza atan Türk Kadınlar Birliği’nin Genel Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman, yazılı basın açıklamasında, “Ülke kadınları olarak sonuna kadar direneceğiz. Güvenli bir hayat hakkımızı güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğunu kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

Türk Kadınlar Birliği tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman’ın imzası yer aldı. Uğurman tarafından yapılan basın açıklamasında, “Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve suçtur. Dünya üstünde tüm devletler bu ihlali önlemek ve bu suçu ortadan kaldırmakla yükümlüdür.

Şiddetle mücadelede hukuki güvenceler sağlayan yasalar ve uluslararası sözleşmeleri hayata geçirmeyen, hatta ortadan kaldırmaya yeltenen her yönetim de bu suçun ortağı olarak anılmaktan kurtulamayacaktır. İstanbul Sözleşmesi, şiddetle mücadelede en önemli kazanımlardan birisi ve TBMM de oy birliği ile kabul edilmiş kadınların yaşam hakkını güvence altına alan bir sözleşmedir.

Anayasanın 90. Maddesi gereği de kanunların üstünde yer alan temel hak ve özgürlüklere ilişkin evrensel bir insan hakları belgesidir. Bu sözleşmeden vazgeçilebileceğini ilan eden zihniyet, şiddete başkaldıran kadını ölüme terk eden, ayrımcılık, taciz, tecavüz ve şiddet faillerini de cesaretlendiren bir anlayışa sahip demektir. Ama bilinmelidir ki, bu kabul edilemez durumu bir gecede hukuk dışı yöntemlerle hayata geçirmek isteyenler karşısında ülke kadınları olarak sonuna kadar direneceğiz.

Korkudan ve şiddetten uzak, güvenli bir hayat hakkımızı güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğunu kamuoyuna duyuruyoruz. Sözleşmeye karşı olanların, eşitlik, özgürlük ve demokrasinin düşmanları olduğunu bilerek kadını, çocuğu ve şiddetle karşı karşıya kalan herkesi korumak için mücadeleyi sürdüreceğiz.

Kazanılmış haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğimizin bilinmesini ve hukuki güvencelerimizin ortadan kaldırılmasına da izin vermemekte kararlı olduğumuzu açıklıyoruz. Bu mücadelede sadece kadınların değil ülke geleceğinden kaygı duyan herkesin mücadelesidir ve örgütlü mücadelemiz mutlaka başarıya ulaşacaktır” ifadeler yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 23/03/2021, Salı günü yayınlandı, 165 defa görüntülendi
*