Gündem de günler de yoğun geçiyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

18 Mart haftası, 1990’lı yıllardan bu yana Çanakkale için oldukça yoğun ve tartışmalı geçer. 90’larda Rahmetli Turgut Özal’ın başbakanlığı sürecinde 18 Mart Deniz Zaferi törenleri siyasallaştırılarak kutlanmaya başlanmıştı. (O Yıllarda gerçekleşen törenlerle, son yılları kıyaslamak haksızlık olacaktır ama…)

2004 sonrası yıllarda ve özellikle de geçtiğimiz dönemde daha fazla siyasallaşma gözlenmektedir.

Her neyse bu bilgileri zaten Çanakkale halkı bizzat yaşıyor, dolayısıyla bizden daha fazlasını biliyor.

Geçtiğimiz yıl törenler, pandemi nedeniyle son derece ağırlaştırılmış şekilde kutlanırken, bu yıl daha farklı gerçekleştirildi.  Törenlerdeki siyasi ağırlık bu yıl iktidar partisinden yana gerçekleşmedi. Muhalefet partileri bu yılki törenleri yeni keşfetti.

18 Mart törenlerinden midir, Çanakkale boğaz köprüsü sona yaklaşıyor bundan mıdır, yabancı firma çalışanı ve temsilcisi son yıllarda bir hayli arttı bundan mıdır bilemiyorum ama Çanakkale’ye ilgi çok arttı.

Lapseki bölgesi başta olmak üzere Assos, Ayvacık, Küçükkuyu, Yenice, Gelibolu ve tabii ki iki güzide adamıza ilgi, yerliler kadar yabancıların da dikkatini çekiyor.

Emlak satışları artmamış olarak gözükse de arazi satışlarının çok arttığı biliniyor.

Geçtiğimiz hafta, Çanakkale’de önemli isimlere ev sahipliği yaparak misafirlerimizi ağırladık.

18 Mart Günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı AK Parti Tekirdağ Milletvekili Sayın Mustafa Şentop, Abide’de yapılan törenlerin ardından Lapseki’ye geçerek yapımı devam etmekte olan Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü’nde incelemelerde bulundu.

Ana muhalefetin büyük ortağı CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da Abide’ye gelerek Çelenk koyup saygı duruşunun ardından şehitlikleri ziyaret etti.

Anketlerde son günlerin yükselen siyasi partisi olarak gösterilen Ana muhalefetin küçük ortağı, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener de aynı gün Şehitler Abidesi’ne gidip önce çelenk koydu, ardından da şehitlikleri ziyaret edip, Eceabat İlçesinde vatandaşlarla buluştu.

Hafta sonu da yine boş kalmadık.

Önce, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Çanakkale İl Temsilciği binasının açılışını yapmak için kentimize gelip etkinlikleri gerçekleştirdi.

Yine hafta sonu bir başka ismi daha kentimize layık olduğu gibi ağırlayarak, misafirperverliğimizi göstermiş olduk.

Her 18 Mart Deniz Zaferi Kutlama törenlerinde, bu ülke için canlarını vermiş Atalarımıza, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarına bir kez daha minnet ve saygı duyarak Rahmetle anıyoruz.

 


Bu haber 22/03/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 515 defa görüntülendi
*