Çanakkale Barosu davayı açtı

4 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Barosu tarafından, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın, Danıştay nezdinde iptal edilmesi için dava açıldı.

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi fesih edildi. O günden sonra basın açıklamaları ve sosyal medya paylaşımları ile karara çokça tepki gösterildi. Çanakkale Barosu da karara tepki göstererek, barolarla ortak açıklamalarda bulundu.

Son olarak ise, Çanakkale Barosu kararın iptal edilmesi için dava açtı. Çanakkale Barosu’ndan konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede, “Çanakkale Baro Başkanlığı tarafından Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesine ve bunlarla mücadeleye ilişkin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye dair Cumhurbaşkanlığı kararının;

Yürütmesinin durdurulması, yargılamanın duruşmalı olarak yapılması ve yok hükmünde olduğunun tespit edilerek iptal edilmesi ve ayrıca söz konusu kararın dayanağı olan 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 3. maddesinin 1.ve 3. fıkralarının Anayasa’ya aykırılığı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne itiraz yoluna başvurulması istemiyle Danıştay nezdinde iptal davası açılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 22/03/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 181 defa görüntülendi
*