Pandemiyle hem sayıları hem riskleri arttı

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Trafikteki motosiklet sayısının oldukça yüksek olduğu Çanakkale’de de pandemi dönemiyle birlikte motokurye sayısında da gözle görülür biçimde artış oldu. Ölümlü trafik kazalarına bakıldığında büyük şehirlere oranla daha güvenli görünen Çanakkale’de motokuryelerin mesleki problemleri ise diğer şehirlerle benzer.

Şubat ayının son günlerinde Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu (TAMKF) üyeleri, Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’yla görüşmüş pandemi başladığı günden beri 189 motokuryenin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Öte yandan TAMKF Başkanı Çağdaş Yavuz, 900 bin kuryeden yalnızca 100 bininin kayıtlı olduğunu belirtmiş kurye sayısının artması ve kuryelerin mesleki yeterlilik belgesi olmadan yollara çıkması nedeniyle ölümlü trafik kazalarında artış kaydedildiğini dile getirmişti. Çözüm önerisi noktasında ise “Bu kadar ölüm devletin mutlaka dikkatini çekmelidir. Mesleğimizin az tehlikeli işler sınıfından çok tehlikeli işler sınıfına alınması gerekiyor. Mesleki Yeterlilik Kurulu’na başvurumuz var. Devlet eliyle bu mesleği yapanlar için yeterlilik belgesi zorunlu tutulmalıdır.” demişti.

“Motorumuza arabanın çarpıp hiç önemsemeden gittiğini görüyoruz”

Trafikteki motosiklet sayısının oldukça yüksek olduğu Çanakkale’de pandemi dönemiyle birlikte motokurye sayısında da gözle görülür biçimde artış oldu. Ölümlü trafik kazalarına bakıldığında büyük şehirlere oranla daha güvenli görünen Çanakkale’de motokuryelerin mesleki problemleri ise diğer şehirlerle benzer. Mesleki problemler, pandemi süreci ve trafikteki konumları ile ilgili olarak beş yıldır bu mesleği aralıklı olarak sürdürdüğünü ifade eden bir motokurye Çanakkale’deki durumu şöyle aktardı; “Pandemi süreci herkes gibi bizim için de oldukça zor bir süreçti. İş yükümüzün çok arttığı bir dönem oldu. Sabit bir iş yerinde çalıştığım için iş yoğunluğundaki değişiklikler nedeniyle bazı dönemler dönüşümü çalışma gibi uygulamalara geçtik, bu da maddi olarak bizi olumsuz etkiledi.

Günlük problemler ufak görünse de kelebek etkisi gibi tüm günü etkiliyor. Örneğin iş yerinde eksik alınan bir kapı numarası adresi bulmamızı geciktiriyor, bir sonraki siparişin teslim zamanını uzatıyor. Açılmayan müşteri cep telefonları, çalışmayan ziller trafik denetimleri gibi birçok neden işimizi etkiliyor. Aceleci müşteriler de hayati etki oluşturuyor maalesef.

Trafikte ise motorlara yeterince saygı gösterilmiyor. Paket bırakmaya çıktığımız bir yerden dönerken kaskımıza ya da motorumuza arabanın çarpıp hiç önemsemeden gittiğini görüyoruz. Yine trafikte tüm kurallara uyumamıza rağmen motorları bir taşıt olarak görmüyor sürücüler.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel

 


Bu haber 21/03/2021, Pazar günü yayınlandı, 174 defa görüntülendi
*