MÜSİAD Genel Kurulunu yaptı

5 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

MÜSİAD Çanakkale Şubesi’nin 5.Olağan Genel Kurulu, saat 17.00’de, Ticaret Borsası’nda gerçekleşti. Şerif Mutlu, yeniden MÜSİAD Başkanı seçildi.

Gerçekleşen Genel Kurula, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat da katıldı.

Genel Kurulda konuşan MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu, ”

Malumunuz olduğu üzere 2020 zorlu bir yıl olarak geride kaldı. Pandeminin doğurmuş olduğu koşullar, ekonominin seyrini global ölçekte şekillendirmiş olduğu gibi ülkemizde ve Çanakkalemizde de tesirli oldu. Salgın öncesinde 2020 yılı genelinde %3,5 oranında büyümesi beklenen küresel ekonominin, güncel tahminlere göre bu dönemde %4,5 – %5,0 bandında küçüldüğü tahmin ediliyor. 2020 yılında sert şekilde daralan küresel ekonominin 2021 yılında nispeten toparlanacağı öngörülmekle birlikte, salgının seyrine bağlı olarak belirsizlik seviyesi yüksek bir tablo ile karşı karşıyayız. Ülkemiz ise bu zorlu süreci en az hafif hasarla atlatan ülkelerin başında yer almaktadır.

Bilindiği üzere 2020 yılının son çeyreğinde %5,9 oranında büyüyen Türkiye ekonomisi, bu dönemde G20 ülkeleri içerisinde Çin’in ardından en çok büyüme kaydeden ülke olmuştur. Bu tablo, uygulanan ekonomi politikalarının yanında, dernek olarak bizler için belki daha da kritik olanı; Türkiye’nin, mevcut imalat potansiyeli ve esnek üretim kapasitesiyle, muadili olan diğer ülkelerle kıyaslandığında ciddi bir avantaja sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Söz konusu büyüme performansının sürdürülebilir bir niteliğe kavuşabilmesi için, önümüzde uzun ve zorlu bir yol bulunmaktadır. MÜSİAD olarak, bizler de toplamda 11.000’i aşan üyemiz ve yurtiçinde 89, yurtdışında bulunan 225 irtibat noktamız ile bu manadaki sorumluluğumuzun farkındalığıyla hareket ediyoruz, edeceğiz inşallah. Hakkın, adaletin, refahın tesis edilmiş olduğu bir dünya ve daha güçlü bir Türkiye hayalini paylaşıyoruz.

Malumunuz Çanakkalemiz, birçok yönden güçlü ve gözde bir şehir. Sahip olduğu tabii güzellikler ve tarihi miras sebebiyle turizm, ülkemizin önemli üreticilerine ev sahipliği yapması nedeniyle sanayi, stratejik coğrafi konumu itibariyle lojistik, bereketli toprakları ve iklimi sebebiyle tarım-hayvancılık alanlarında önemli bir gücümüz ve de potansiyelimiz mevcut. Bu sektörlerde ülke ve hatta dünya çapında markalar çıkartan şehrimiz, yakın dönemde; Ezine Gıda İhtisas OSB’ne ve Çanakkale Teknopark’a kavuşmuş, üniversite-sanayi ortak çalışmalarına başlayarak, hem mevcut sahalardaki verimliliğini artırmaya hem de yeni alanlarda atılım yapmaya odaklanmıştır. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanması ile Türkiye’nin lokomotif şehirlerine ve Avrupa’ya ulaşımın kolaylaşması sayesinde, bahsettiğimiz tüm bu sektörlerdeki büyümede önemli bir sıçrama gerçekleştireceğimize, yeni birçok dünya markası çıkaracağımıza inanıyorum.

MÜSİAD Çanakkale Şubesi olarak, derneğimizin ortak ilke ve değerleri çerçevesinde buluştuğumuz paydaşlarımız ve üyelerimiz ile bu vizyon doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyor, bu dayanışma ruhunun bereketinin ülkemizin ve bölgemizin maddi ve manevi yönden gelişmesine katkı sağlamasını ümit ediyoruz.

 

Tüm katılımcılara teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum” açıklamasında bulundu.

 


Bu haber 20/03/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 252 defa görüntülendi
*