“İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İstanbul Sözleşmesi’nin gece saat 02.00’de feshedilmesi üzerine CHP’li kadın yöneticiler 81 ilde ortak basın açıklaması yapma kararı aldı. Çanakkale’de saat 16.00’da İskele Meydanı’nda toplanan CHP’li Kadınlar slogan ve alkışlarla sözleşmenin feshine tepki gösterirken ortak basın açıklaması CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol tarafından okundu.

CHP’nin basın açıklaması şu şekilde; “Ülke adına karanlık bir güne uyandık, kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi, bir gecede “tek adam hükümeti” tarafından feshedildi. Bu kararla koruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen en güvenli yer olan evlerinde hatta sokak ortasında katledilen binlerce kadın, bir kez daha öldürülmüştür.

42 milyon kadının hakkı elinden alınmıştır. Recep Tayyip Erdoğan tarafını bir kez daha belli ederek, kadınların yaşam hakkına sahip çıkan İstanbul Sözleşmesi’ne destek çıkacağına, zalimlerin yanında saf tutmuştur. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemektedir. Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dâhil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir. Şimdi AKP hükümetine soruyoruz: Bu sözleşmenin neyinden rahatsızsınız? Kadını yok sayan düzenden doğan kadına yönelik şiddetin ateşini harlamak, ‘şahsım hükümeti’nin haddi değildir. Kadına karşı vahşet ve aile içi şiddet vakalarında yaşanacak artışın vebali, İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerin boynundadır. 20 Temmuz sivil darbesinin failleri durmuyor, haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarına devam ediyor. Dün gece TBMM’ye bir darbe daha yapıldı ve kadınların uzun mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımlar heba edildi, evrensel değerlerden uzaklaşıldı.

Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla, yani kanunla alınır. Bu karar açıkça Anayasa’mızı da yok saymaktır. Kadın cinayetleri politiktir.”

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 20/03/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 256 defa görüntülendi
*