ÇOMÜ’den 18 Mart’a özel konser

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Devlet Konservatuarı himayesinde ve Ege Üniversitesi, Devlet Türk Musikisi Konservatuarı katkılarıyla organize edilen “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi” Özel Konseri İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Konsere, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden, Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Genel Sekreter Doç. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konserde açılış konuşmasını yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat şunları aktardı:

“Tarihimizde önemli bir yeri olan 18 Mart için konser vesilesiyle bir araya geldik. Çanakkale 18 Mart zaferi geçmişimizin en önemli kazançlarındandır. O dönemin eksiklerine, sıkıntılarına rağmen kadın, erkek ve hatta çocuk askerlerin vatanı kurtarmak uğruna yazdığı bu destan kitaplarımızda, zihinlerimizde altın mısralarla yazılmış ve yazılmaya da devam edecektir. Bizim bu olanaklarda yaşamamıza sebep olan kahraman şehitlerimizin kanlarından doğduğumuzu ve onların yaptığı gibi ülkemizin daha iyi koşullarda olması için bizlerin de savaşması gerektiğini unutmamalıyız. Biz, üniversitemiz açısından bu şehrin ruhunu daha derinden hissediyoruz ve vatanımızın iyi koşullara ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.”

Konuşmanın ardından tarihsel metin ve anlatımıyla Esma Gündüz’ün sunduğu, Serdar Kastelli, Emre Oral Burç, Ergün Pala, Uğraş Önal Burç ve Serkan Yeşilyurt’un icrasıyla 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’ne özel “Nefeslenişler” adlı konsere geçildi.

Haber Merkezi


Bu haber 20/03/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 505 defa görüntülendi
*