Vatan Millet Starbucks!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen 18 Mart Töreni’nin ardından ellerinde Starbucks bardakları ile sokaklarda dolaşan gençleri gördüğümde aklıma ilk gelen slogan bu oldu; Vatan Millet Starbucks!

Döneminin inanılmaz bir mücadele örneği Çanakkale Savaşları, gerçek ve bol bedelli bir emperyalizm mücadelesi… Ne var ki artık savaşlar top yekûn ve cesaret ile gerçekleşmiyor ve günümüz savaşları ekonomik üstünlük ile son buluyor. Artık bir yeri işgal etmek için güçlü ülkelerin donanmaya değil güçlü markalara ihtiyacı var ve işgal edilecek topraklara sızmak için casuslar değil popüler kültür çalışıyor.

O dönemin belki en cesur en kıvrak zekâlı ve en inançlı savaşçılarını barındıran ordular bugünün koşullarındaki savaşlarda aktör bile olamıyor çünkü savaşlar ekonomi, üretim ve marka aktörleri ile yapılıyor ve ne yazık ki; ülke olarak bizim emperyalist kulvarda savaşacak markalarımız bir elin parmaklarını geçemiyor. Ekonomiyi güçlendirip o kulvara girecek markaları teşvik etmedikçe günümüz savaşlarından galip çıkmamız pek de mümkün görünmüyor.

Demem o ki; modern emperyalizm mücadelesinde bu ülkenin ihtiyacı olan, bu alanda savaşacak cesur, kıvrak zekâlı ve inançlı neferler yetiştirmek. Bunun için de öyle bol bütçeli törenler düzenlemeye gerek yok. Eskiden olduğu gibi yerli malı haftasını sınıftaki arkadaşları ile küçücük ama inanılmaz keyifli bir etkinlik ile kutlamak ülkede yetişen yeni nesle vatan millet sevgisini aşılamak açısından daha etkili olur. Bir de okul bittiğinde girişimde bulunacakları teşviki görebilirlerse ülkelerinden, o emperyalist ülkeler Çanakkale’de 1915’de ne ile karşılaştılar ise bugün de onun aynısı olur.


Bu haber 19/03/2021, Cuma günü yayınlandı, 176 defa görüntülendi
*