Motivasyon

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Merhaba sevgili okuyucularım;

Yaza giriş yaparken belki de en çok ihtiyacımız olan, eksikliğini hissetdiğimiz zamanlar kendimizi başarısız hissettiğimiz bir olgudan bahsedeceğim. Motivasyon.

Motivasyon en temel anlamıyla organizmayı iten bir güçtür. Bu güç ruhsal ve fiziksel etkilerle olur. Biz bu durumu organizmaya yapılan bir teşvik olarak da algılayabiliriz. Açlık, susuzluk cinsellik doğuştan gelen içgüdüsel motivasyonlardır. Bu ve benzeri temel ihtiyaçlara kavuşmak için organizma davranışa itilir ve istenilen hazza kavuşulur. Bu durumu kilo verme, ders çalışma gibi temel olmayan ama zorunlu olan; hayatımız için önemli olan işlevlere de uyarlamak mümkün. Fakat çoğu zaman bu durum sekteye uğrayabiliyor. Motivasyon kırılabiliyor ve kendimizi o an ki motivasyon kaybı sebebiyle hep başarısız hep mutsuz hissedebiliyoruz. Kendimize yaptığımız bu genelleme hayatımızın her alanına etki ediyor ve potansiyelimizi kullanamamaya başlıyoruz.

Peki Bireysel Motivasyon için Neler Yapabiliriz?

HİKAYENİZİ YAPIN. Temiz bir kağıda arzu ettiğiniz geleceğin hikayesini yazın. Bu sizi hem şimdi hem de gelecekte motive edecektir.

BEYİN FIRTINASI YAPIN. Aklınıza gelen tüm hedeflerinizi bir kâğıda yazın. Bitirdiğinizde yazılanları okuyun. Kendinize sakladığınız birçok hedeflerinizin olduğunu da farkedebilirsiniz.

HEDEFİNİZİN ÖZEL OLMASINI SAĞLAYIN. Hedefler kişiler içindir. İnsanlarla ilişkilerim çok iyi olsun bir hedef değildir. Çevre kişilerin müdahale edemediği dinamiklerdir. Bu yüzden hedefler kendimize ait olmalıdır.

ZAMAN SINIRLAMASI YAPIN. Hedefleri oluşturmanın en önemli kısmı zaman sınırlaması yapmaktır. Genelleyerek zamanı ötelersek,hedeflerden saparaız. Bu sebeple kısa zamanlı sınırlama yapmamız hedefi gerçekleştirmek için etkili olacaktır.

KENDİNİZE MODEL BULUN. Kendisinden bir şeyler öğreneceğiniz bir kişi bulun. Bu kişi sizin saygı duyduğunuz ve kendisi gibi olmak istediğiniz birisi olsun.

GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALARA KATILIN. İnsanı mutlu etmek aslında özünden kendimizi farketmek ve mutlu etmektir. Deneyin ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Yeterince uyumak, sağlıklı beslenmek de olmazsa olmaz ilkelerden birkaçıdır.

Sevgiyle kalın


Bu haber 17/03/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 204 defa görüntülendi
*