Üretim Çalışmalarına Devam Ediliyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bitkisel üretim ve bitki çoğaltımına yönelik çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Çanakkale Belediyesi’nin haberine göre; Müdürlüğün bu konudaki çalışmaları kapsamında, kente yeni kazandırılan Aromatik ve Tıbbi Bitkiler üretim sahasında yetiştirilmek üzere birçok bitki çeşidinin dikimleri sürüyor. Ekinezya, Lavanta, Biberiye, Ölmez Otu (Altın otu), Kekik, Limon Melisa, Melisa, Tıbbi Nane, Lavantin, Papatya ve Vetiver gibi 45 farklı tür tıbbi ve aromatik özellikli bitki çeşidinin üretimine yönelik faaliyetler ekipler tarafından gerçekleştiriliyor.

Bitkilerin üretilip çoğaltılması tohumla (generatif) ve çelik yöntemiyle (vejatatif) yapılmakta olup, Serada yapılan çalışmalarda da birçok bitki çeliği alınarak çoğaltılmaktadır. Üretim için temini sağlanan Çanakkale Kazdağı kekiği fidelerinin de gelişimini sağlayabilmek için saksılara alınarak şaşırtma işlemi yapılmıştır. Sahaya dikilebilir boya geldiğinde ise alan dikimleri gerçekleştirilecektir.


Bu haber 15/03/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 229 defa görüntülendi
*