Konformizm

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İlk çiti çeken insanla başladı derler ya içinde yaşadığımız sistem için bence tam öyle olmadı. İlk sınırı çeken insana engel olmayan, görmezden gelen, sessiz kalan ve ondan gördüğünü uygulayan insanlar yani konformistler yüzünden doğdu insanın insana kulluğu.

Sonuçta o işi yapan insan da pek çokları gibi kuyuya bir taş attı. Bunun bu şekilde yayılıp dünyayı sarmasına sebep ise onun gibi taş atanlar oldu. Her yer uçsuz bucaksız toprak, bir parçasını da birisi alıversin ne olacak ki? Nüfusun böylesine artıp o toprak parçalarının savaşlara, ölümlere sebep olacağını öngörebilir miydi o zamanın avcı toplayıcı toplumları bilmiyorum.

Belki de sistemsiz bir toplumda güçlünün güçsüzü ezmesine sebep olan o kaotik ortamı sistemli bir biçimde güçlünün güçsüzü ezmesine dönüştürdüler. Düzen farklı sonuç aynı… Bu kez güçlü, yasalar çerçevesinde eziyor güçsüzü. Yok öyle kafana göre ezmek! Yasalar ne kadar ezmene müsaade ediyorsa o kadar ezebilirsin! Olmadı ezemedin mi? Kesin yasa da bir problem vardır, değiştir gitsin!

Belki de o zamanın insanları bizim gibi öngörülü ya da zeki değildirler. Halbuki biz o kadar öngörülü ve zekiyiz ki her yasa değişikliğinde bunun gelecekte nelere sebep olabileceğini söylüyor, bir iki ses çıkarıyor, sonra sönüp gidiyoruz. Uzlaşamıyoruz mesela; her değişiklikte kavga gürültü birbirimize giriyoruz. Her akşam televizyonlarda parti liderlerinin atışmalarını izliyoruz. Bazısına inanılmaz hak veriyor bazısına küfrediyor deşarj oluyoruz. Sonuç? Sonuç değişmiyor bir süre sonra kabullenme, bir o kadar süre sonra da unutma başlıyor.

Dolayısıyla bundan yıllar sonra yaşayan insanlar, tarihe bakıp bu olanlara o zamanın insanları niye ses çıkarmamışlar diye düşündüklerinde pek çok anlam bulacaklar. Ama bu anlamlar arasında değişmeyen tek bir cevap kalacak o da konformizm.


Bu haber 15/03/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 145 defa görüntülendi
*