Eroğlu: “5 Milyar 65 Milyon TL yatırım”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Orman ve Su İşleri eski bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son 18 yılda Çanakkale’ye yapılan yatırımları ve hayata geçirilen projeleri değerlendirdi. Eroğlu, yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında “Son 18 yılda Çanakkale’de gerçekleştirdiğimiz su, ormancılık ve milli park alanlarında 5 Milyar 65 Milyon TL muazzam bir yatırım gerçekleştirdik” ifadesini kullandı.

Orman ve Su İşleri eski bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yıldönümü kutladı ve son 18 yılda bölgeye yapılan yatırımları ve hayata geçirilen projeleri değerlendirdi.

Eroğlu, yazılı basın açıklamasında “Son 18 yılda Çanakkale’de gerçekleştirdiğimiz su, ormancılık ve milli parklar alanında 5 milyar 65 milyon TL’lik muazzam bir yatırım gerçekleştirdik.

20 baraj ve 8 gölet inşa ettik”

DSİ Genel Müdürlüğüm ve Bakanlıklarım döneminde Çanakkale’ye pek çok defa ziyaret gerçekleştirerek ilin ihtiyaçlarını tespit ettik ve yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Son 18 yılda Çanakkale’ye 20 baraj ve 8 gölet inşa ettik. Bu baraj ve göletlerin her biri inşa edildikleri bölge için büyük ehemmiyet taşısalar da özellikle Ayvacık Barajı, Bayramdere Barajı, Çokal Barajı, Taşoluk Barajı ve Umurbey Barajı ülkemizin de en önemli barajlarından bazılarıdır.

Hizmete Aldığımız Barajlar; 1. Altınzeybek-2 Barajı 2. Ayvacık Barajı 3. Ayvacık Çamköy Barajı 4. Bayramdere Barajı 5. Bayramiç Örenli Barajı 6. Bayramiç Yassıbağ Barajı 7. Bayramiç Zeytinli Barajı 8. Biga Gürgendere Barajı 9. Biga Hacıpehlivanlı Barajı 10. Biga Kaynarca Barajı 11. Çan Altıkulaç Barajı 12. Çan Altıkulaç Barajı Dolusavak Heyelan Önleme 13. Çan Karakoca Barajı 14. Çokal Barajı 15. Ezine Akçin Barajı 16. Lapseki Balcılar Barajı 17. Taşoluk Barajı 18. Umurbey Barajı 19. Yenice Hamdibey Asar Barajı 20. Yenice Kayatepe Barajı

442 bin dekar araziyi sulamaya açtık”

Sulama yapılan alanlarda 3 ila 14 misli ürün artışı sağlamak mümkündür. Bu sebeple son 18 yılda 28 adet sulama tesisini hizmete alarak takriben 442 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Sulamaya açtığımız bu alanlarla yıllık 368 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

Özellikle Bayramiç-Ezine ve Kumkale Ovaları Sulaması ile 164 bin 370 dekar araziyi, Biga Ovası Sulamasıyla 90 bin dekar araziyi, suladık. Ayrıca Umurbey Ovası Sulaması, Paşaköy ve Tuzla Ovaları Sulamaları ile Biga Taşoluk Sulaması İletim Kanalı Çanakkale’ye kazandırdığımız önemli sulama tesislerinden bazılarıdır. Çanakkale’de taşkın ve sel riskini azaltmak için 49 dere ıslah çalışması yaparak 53 yerleşim yerini ve 39 bin 340 dekar araziyi sulamaya açtık.

89 milyon fidanı toprakla buluşturduk”

Çanakkale’nin ormanlık alanı 4 milyon 804 bin 650 dekar olup, yüzölçümünün yüzde 48’i ormandır. Çanakkale ili ormanlarının yüzde 75’i normal, yüzde 25’i bozuk ormanlardan oluşmaktadır. Çanakkale’de son 18 yılda 89 milyon fidanı toprakla buluşturduk.

Biz Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Çanakkale’ye muazzam yatırımlar yaptık. Şehitlerimizin aziz hatıraları için şehitliklerimiz başta olmak üzere şanlı tarihimizi gelecek nesillere aktarmak için önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Çanakkaleli kardeşlerim yatırımların en güzeline layıktır” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


Bu haber 15/03/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 141 defa görüntülendi
*