2050’ye kadar içme suyu karşılanacak

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

DSİ tarafından, Çanakkale içmesuyu 2. Kademe arıtma tesisinde çalışmalar devam edildiği belirtildi. DSİ tarafından yapılan bilgilendirmede, “Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisinin tamamlanması ile Çanakkale ili merkezinin 2050 yılına kadar olan arıtılmış içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını ifade edildi.

DSİ Çanakkale’ye yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisinde çalışmaların hızla devam etmekte olduğunu açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisinin tamamlanması ile Çanakkale ili merkezinin 2050 yılına kadar olan arıtılmış içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını söyledi.

Konvansiyonel tip arıtma tesisinde tüm ünitelerin kaba ve ince inşaatı tamamlanmış olup, elektrik ve mekanik ekipmanları temin edilerek yüzde 81 fiziksel gerçekleşmeye ulaşıldı. 2021 yılında tamamlanması planlanan tesis ile Çanakkale il merkezine 100 bin m3/gün menba kalitesinde içme suyu temin edilecek.

Haber Merkezi


Bu haber 15/03/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 153 defa görüntülendi
*