Mahkeme Meclis kararını iptal etti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bozcaada’da 2019 yılında yaşanan yerel idare krizi, mahkeme kararı ile çözüme kavuştu. CHP’li Belediye’nin almış olduğu meclis kararına, CHP’li Belediye Meclis üyeleri itiraz etmişler ve konu mahkemeye taşınmıştı. Mahkeme Bozcaada’da, belediye meclis üyelerini haklı buldu ve meclisin aldığı karar iptal edildi. Yüksek mahkeme ise yerel mahkemenin kararını haklı buldu ve konu kapandı.

Bozcaada’da 2019 yılında yerel yönetim krizi yaşanmıştı. Adada kaçak olup olmadığının araştırılması süren yapılara alkol ruhsatı verilmiş, CHP’li belediye meclis üyeleri bu süreçten sonra, CHP’li belediyeye dava açmıştı. Hatta o dönem, CHP Bozcaada İlçe Başkanı Hüseyin Durmuş istifa etmişti.

Belediye meclis üyelerinin, Bozcaada Belediyesi’ne karşı açmış oldukları davada, yerel mahkeme içki ruhsatına onay veren Belediye Meclis kararının iptaline karar vermişti. O günden sonra, davalıların üst mahkemeye yaptıkları itiraz, İzmir Bölge İdare Mahkemesi’nce reddedildi. Yüksek mahkeme, yerel mahkemenin vermiş olduğu iptal kararını yerinde görerek, Bozcaada Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararı iptal etti.

Yüksek Mahkeme kararında, söz konusu arazinin 3.derece doğal sit alanı olduğu ve planlarda, tarımsal nitelikli korunacak alan kullanım şekline özgülendiği, bu nedenle bu alanın içkili yer krokisi içine alınmasının, planlarda yer alan, kullanma biçimi ile örtüşmeyeceğine dayanarak yerel mahkemeyi haklı bulduğu görüldü.

Haber Merkezi


Bu haber 14/03/2021, Pazar günü yayınlandı, 326 defa görüntülendi
*