Assos düğümü çözülüyor

Assos’ta yamaçlardan kaya düşmesi neticesinde, bölgenin 500 gün kapalı kalacağı gündeme gelmişti. Assos için 500 günlük kapanma süresi ciddi bir süreye tekabül ederken, turistik tesislerde yaklaşık bir buçuk yıl kapalı kalacaklar. Edinilen bilgiye göre ihalenin 26 Mart’ta yapılacağı belirtildi. Önümüzdeki günlerde de işletmelerin mekanlarını boşaltmaları bekleniyor. Bölgede yıllardır işletmecilik yapan Tahir Şenavcu ve CHP Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Nizamettin Akça ile röportaj gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz haftalarda, Türkiye’nin cennet köşelerinden birisi olan Assos’un kapanması gündeme gelmişti. Bölgede, yamaçlardan düşen taşlar, işletmeler ve vatandaşlar için risk oluşturuyor. Edinilen bilgiye göre AFAD tarafından hazırlanan raporda, bölgede yapılacak olan çalışmaların 500 günde tamamlanması planlanıyor. Çalışmalar için sürenin kısaltılmaya çalışıldığı da gelen bilgiler arasında.

Öte yandan, edinilen bilgiye göre bölgedeki çalışmalar için ihalenin 26 Mart’ta yapılacağı belirtildi. Tam işletmeler hizmet vermeye başlamışken, alınan bu kararı ve bölgedeki son durumu, yıllardır Assos’ta işletmecilik yapan Tahir Şenavcu ile konuştuk. Şenavcu, “Biz bütün sezonun hazırlığını yapmıştık. Zaten pandemiden dolayı bir süre zor durumdayız. Bize haber edilme süreci çok geç” dedi.

“İhale sürecinin başlatıldığı söylendi”

Yıllardır Assos’ta restoran işleten Tahir Şenavcu gazetemize açıklamalarda bulundu. Şenavcu, “Ayvacık İl Özel İdare’den aradılar. İhale sürecinin başlatıldığı söylendi. Bize bilgilendirme yapıldı. En kısa sürede sizlere mekanların boşaltılması ile ilgili tebligat yapılacak dendi.

“Bu aceleyi anlamak çok güç”

Biz bütün sezonun hazırlığını yapmıştık. Zaten pandemiden dolayı bir süre zor durumdayız. Bize haber edilme süreci çok geç. Assos’ta insanlar rezervasyon yaptırdılar. 23 Nisan için insanların rezervasyonları var. Bu işletmeler rezervasyonları ne yapacaklar. Bize daha önceden bildirilseydi daha iyi olurdu. Buradaki bu aceleyi anlamak çok güç… Geçen sezon 29 Ekim’de bitmişti. O zamanlarda bize bu çalışmaların yapılacağı söylenseydi bizde süreç içerisinde hazırlıklarımızı yapardık” ifadelerini kullandı.

“Esnaf kaybederse, bir sezon kaybedecek”

CHP Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Nizamettin Akça, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Assos ile ilgili kararnameyi imzaladığı zaman bölge afet alanı ilan edilecek bilgisi bizde var. Bölgede çalışmaların yapılabilmesi için bütçenin hazır olduğu belirtildi. Sümela Manastırı’nın çalışmaları gibi tam bir kapanma değil, kademeli bir şekilde çalışmalar yapılacak. Bölgeyi 2002’den beri biliyorum. Taş düşme problemi yaşanmaktadır. Bizim amacımız hızla esnafın işine devam edebileceği bir ortama kavuşması. Esnaf kaybederse, bir sezon kaybedecek” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 14/03/2021, Pazar günü yayınlandı, 399 defa görüntülendi
*