Ailede Stres

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Stres pek çok insan için baskı, çatışma, kontrolünü yitirme anlamına gelir. Bu da ailedeki üyelere zarar verir ama aslında stres ailenin dolayısıyla hayatın bir parçasıdır. Ölüm, hastalık gibi ani ve beklenmedik stres faktörleri kişilerde travma, öfke ve depresyonu doğurabilir. Ailenin stresle ne derece başa çıkabildiği ne gibi yollara başvurduğu ve ne kadar etkili olduğu asıl önemli olan. Daha önceki deneyimlerimiz, sahip olduğumuz değerlerimiz olaylara verdiğimiz tepki ve tutumun belirleyicileridir.

Hayatta her şey bir akış içindedir ve stres faktörleri değişkenlik gösterebilir. Ölüm, hastalık, taşınma, yeni bir bebeğin dünyaya gelmesi, işsizlik, maddi yetersizlik, ayrılıklar, çocuğunuzun çevre ile etkileşimi ve büyüme süreçleri, karı koca anlaşmazlığı gibi bir ailede stres oluşturabilecek birçok faktör aile içi çatışmayı da beraberinde getirir.

Eğer ailedeki kişilerin birbirleriyle olan iletişimi sağlıklı değilse, problem çözme becerileri yeterli gelmiyorsa, elindeki parayı uygun kullanmıyorsa, maddi ve manevi yönden destek sağlanamıyorsa, çevresel ilişkileri iyi değilse aile içi çatışma düzelme sağlayamaz ve büyür.

Unutulmamalıdır ki en başarılı ailelerde bile çatışma olur. Çatışmanın sebebi iki kişinin birbirinden farklı beklenti duyması ve yaklaşıma sahip olmasıdır. Kişiler kendi amacına ulaşamadıklarında engellenmiş hissederler ve çatışma çıkar.

AİLEDEKİ STRES KAYNAKLARINI ÇÖZÜMLEMEK

Çatışma yaşayan ailelerin ihtiyacı olan şey, sorun yaşadıkları konuları nasıl çözebileceklerini ve nasıl uzlaşmaya varabileceklerini öğrenmeleridir. Önemli olanın ailede problem yaşanması değil, bu duruma karşı gösterdikleri tutumdur. Sağlıklı yapıdaki ailelerde problemler yıkıcı yolla değil, yapıcı yollarla çözülür.  Gelin hep birlikte sağlıklı ailedeki kişilerin tutumlarını inceleyelim:

  1. Aile üyeleri duygularını ve düşüncelerini çekinmeden birbirine ifade edebilir
  2. Sağlıklı ailedeki bireyler birbirlerinin kişisel hayatlarına saygı duyarlar
  3. Sorunları fazla uzatamadan çözüm arayışına giderler
  4. Karar alırken ailedeki tüm üyelerin düşüncelerini dikkate alarak yaparlar.

SİZLERE ÖNERİLERİM:

Sıkıntınızı ve öfkenizi biriktirmeyiniz

Sizleri rahatlatacak faaliyetler bulunuz,

Hayatta sizlerin elinde olmayan olgular olduğuna inanın ve ne kendinize ne de başkalarına gereğinden fazla yüklenmeyin.

‘’HAYIR’’ demeyi öğrenin. Sınırlarınızı çizin.

Sinirli olduğunuzda tartışmaktan kaçınmak için kısa süreli uzaklaşın

Konunun ne olduğuna, anlatılmak istenene odaklanın böylece hatalı davranmaktan ve pişman olmaktan kurtulmuş olursunuz.

Başkalarının da hata yapabileceğini unutmayın.

Ailenizin kıymetini bilin

Sevgilerimle


Bu haber 14/03/2021, Pazar günü yayınlandı, 254 defa görüntülendi
*