Hayatımızın Her Yerinde Etkili Mobbing

1 ay önce Cansel Top
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Merhaba sevgili okur

Bugün sizlere hayatımızın her alanında başımıza gelen, bizi rahatsız eden, yapacağımız işlere ve belki de isteklerimizin gerçekleşmesine engel olan bir durumdan bahsedeceğim. MOBBİNG…

Çoğumuzun maruz kaldığı hatta belki de başka insanlara uyguladığımız bu durum için genel olarak çözümler bir türlü bulunamamış, fakat kime sorsak bu durumu ya yaşamış ya yapmıştır.

Güçlü ve özgüvenli olanın kendinden aşağıda gördüğü insanı ezmeye çalıştığı bir toplumda yaşıyoruz.

Bunlara örnekler çokça vardır aslında belkide “evet bende yaşadım” diyenlerimiz olacaktır.

Bir insanın geleceğini, belki hayallerini etkileyecek kadar bu duruma uğradığını düşünün, kendini ifade etmeye çalışırken sürekli ya arkadaşları, ya ailesi, ya öğretmeni tarafından sözünün kesildiğini, yapmadığı bir şeyde bile eleştirildiğini ve yüzüne bağırıldığını, hatta bazen belli tehditlere dahi maruz kaldığını.

Bunun bir sebebi genel olarak yoktur, kendini ifade etmek isteyen insana etmemesi için ve belli bir yükseliş yaşamasına engel olmak için, bazen de bunu yaptığını bile anlayamayan insanlar tarafından bir öğrencinin, insanın belki de okula, hayata nefret duymasına sebep olur böyle durumlar.

Kişi kendini ifade etmekte zorluk çeker, hayatında belli korkular yaşar ve belki de korkularından dolayı yapabileceğini yapamaz.

Bu durum sadece eğitim hayatımızda değil genel olarak her durumda karşımıza çıkabilir.

İş yerinde çalışmalarını, patronu kızar diye asla gösteremeyen çalışan ya da arkadaş çevresinde sürekli olarak lafınızı kesen sizi kaale almayan sizi eleştiren insanlar.

Bunlar saymakla bitmez, hatta en kötüsü MOBBİNG yapanların ve uygulayanların bazen bunun farkında bile olmamasıdır.

Çocuklarımızın bizlere anlatamadığı böyle durumlar çok vardır, onlara korkularını geriye attıracak ,onları cesaretlendirecek şekilde okul hayatımızda, normal hayatımızda üstü kapalı bir şekilde değil de daha açık ve net bir şekilde bu durumun zararının ve bir cezasının olduğunun anlatılması gerekmektedir.

Kim bilir kaçımızın arkadaşlarımızın bizi engellemeleri, yapamayacağımızı söyleyerek ya da sağlayarak hayatlarımızda rol oynadığı zamanlar olmuştur. Hem iş yerlerimizde hem de normal hayatlarımızda, sosyal medyada, karşımıza çıkan her yerde bununla alakalı eğitimlerin çoğaltılması eminim ki çoğu insana cesaret verecektir, belki de bu engellemelerin, kişisel sorunların işe ve eğitime yansıtılmaması kaç kişinin hayatını değiştirecektir.

Bunun ufak bir sorun değil çok büyük bir sorun olduğunu görün, evladınız, kendiniz, kim olursa olsun bunun uygulandığı insan hemen gözünüzün önündedir belki…

Yardımcı olabileceğiniz konularda onlara yardım edip cesaretlendirin, gücünüz yettiğince bunu uygulayan insanları engellemeye çalışın, gözlerinizi onlara karşı açın kim bilir belki bir hayata dokunur elleriniz.

 

MOBBİNG ile alakalı ulaşabileceğiniz bazı yerler ve kurumlar:

-ALO 170 ÇALIŞMA VE SOSYAL DAYANIŞMA DERNEĞİ ( işyerinde taciz, MOBBİNG ile alakalı özel olarak psikolojik danışmanlık ve çözümler üretecek şikayet ve başvuruların kabul edip takip edileceği hat)

-Eğitim aldığınız kurumlarda Rehberlik ve Danışmanlık Öğretmenleri

 

Bu noktalardan hiç çekinmeden yardım isteklerinizi dile getirebilirsiniz. Ama bu duruma katlanmak ya da sabır göstermek zorunda olmadığınızı bilin, elinizde yaşanması gereken tek bir hayata sahipken bunu engellemelerine izin vermeyin, verdirmeyin.


Bu haber 13/03/2021, Cumartesi günü yayınlandı, 455 defa görüntülendi
*