Zafer Koşusu törenle başladı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıldönümü kapsamındaki etkinlikler, 12 Mart Cuma günü (bugün) Çimenlik kalesinde gerçekleştirilen, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Açılış Töreni’nin ardından Zafer Koşusu ve Halk Yürüyüşü Programı ile başladı.

Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen açılış programına, Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan  ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir başta olmak üzere,  protokol üyeleri, kurum ve kuruluş temsilcileri, askerler, gaziler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Kutsal emanetler Cumhurbaşkanı’na teslim edilecek”

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmaların ardından tören Mehter Takımı’nın gösterisi ile çaldığı marşlarla törene katılanlara duygu dolu anlar yaşattı. Gelibolu Yarımadası’ndan alınan toprak, Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve Türk bayrağından oluşan kutsal emanetler, Cumhurbaşkanı’na götürülmek üzere Çanakkaleli atletlere Vali Aktaş tarafından teslim edildi. Teslim edilmesinin ardından atletler, kutsal emanetleri Ankara’ya götürmek için ‘Zafer Koşusu’na başladı. 18 Mart günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim edilecek. Program, kutsal emanetler ile Başkent Ankara’ya doğru koşuya başlaması ile son buldu.  Özlem Kavuklu

 


Bu haber 12/03/2021, Cuma günü yayınlandı, 220 defa görüntülendi
*