İstiklal Marşı’nın 100. Yıl Dönümü mesajları

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yıl Dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle Çanakkale protokolü, siyasi liderler ve belediye başkanları mesaj yayınladılar. Mesajlar şu şekilde;

Vali İlhami Aktaş; “İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümünde, İstiklal mücadelemizin kahramanları başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve topraklarımızı vatan kılan Aziz Şehitlerimizi, Gazilerimizi ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum.”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Yeryüzünden silinmek istenen bir milletin, yedi düvele karşı korkmadan, geri durmadan bütün yokluklara ve zorluklara rağmen bağımsızlığına, vatanına, bayrağına ve kutsallarına canı pahasına da olsa nasıl sahip çıktığınını bizlere anlatan İstiklâl Marşı’mızın kabul edilişinin 100. yılında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere İstiklâl mücadelesinin tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Ülkemizin içinden geçtiği milli mücadele yıllarının ağır koşullarında yazılan ve vatanseverliğin, ilelebet bağımsızlık ve egemenlik hedefinin ilmek ilmek işlendiği satırlardan oluşan İstiklal Marşı’mızın kabulünü en içten duygularımla kutluyor; başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahraman Mehmetçiklerimizi ve elbette her okunduğunda vatan sevgisinin o büyük coşkusunu yüreğimizde hissetmemize vesile olan satırların kalemi, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u da rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.”

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas; “İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. yıl dönümünü kutluyor; Çanakkalemizin önemli değerlerinden olan Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, kahraman şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”

İYİ Parti Çanakkale İl Başkanı Selahattin Yıldızlar; “İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümünde; Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını sonsuz rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun; “İstiklal Marşı, zorluklar içinde dünyaya kafa tutmuş bir milletin özgürlük haykırışıdır. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan ve büyük zorluk içinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın en önemli sesi de İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’dur. İstiklal Marşı’na, taşıdığı değerlere ve hissettirdiği duygulara sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. Akif’in yazdığı İstiklal Marşı; parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin yeniden doğuşunun, şahlanışının yansımasıdır. İstiklal Marşı, benzersiz bir kahramanlık destanıdır. Akif, yazdığı İstiklal Marşı’yla gönlümüzdeki seçkin yerini aldı. Hemşerimiz olmasından gurur duyduğumuz İstiklal Marşı’nın yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’la ortak değerler paylaşmak bizim için büyük bir anlam taşıyor. Onun yürüdüğü yollarda yürümek, yaşadığı evde onu tanımak, onu anlamaya çalışmak bize kendimizi şanslı hissettiriyor. İstiklal Şairimiz, Türk Milleti için her zaman büyük bir değere sahip olacak.”

Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar; “İstiklal Marşımızın kabulünün 100’üncü yıl dönümünde milli şairimizi Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan ve özgürlük uğruna nice destana imza atan bütün kahramanlarımıza, şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”


Bu haber 12/03/2021, Cuma günü yayınlandı, 127 defa görüntülendi
*