“Erken seçim gündemdedir”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu dün Çanakkale’deydiler. Sabah saat 10.00’da basın mensupları ile bir araya gelen Genel Başkan Davutoğlu, önemli açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, olası bir erken seçim konusu ile ilgili, “Biz, seçime hazırız. 1 Mayıs’tan itibaren yapılacak her seçime gireriz. Türkiye’de erken seçim konusunda hiç kimse, iddialı bir söz söyleyemez. ‘Erken seçim yapılmayacaktır’ demek, Türkiye’nin siyasi geçmişine ve gerçeklere çok uygun değil” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz gün Çanakkale’de bir dizi programda bulundu. Dün, sabah saatlerinde basın mensupları ile buluşan Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Kahvaltılı basın toplantısında gündemi değerlendiren Davutoğlu, Çanakkale’nin kader şehri odluğunu söyledi. Toplantıya; Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları; Selçuk Özdağ ve Feramuz Üstün, Kültür ve Turizm Politikaları Başkanı Yeşim Karadağ, Gelecek Partisi İl Başkanı Hüseyin Yıldırım ve çok sayıda partili katıldı.

“Çanakkale Marmara Bölgesinin taşrası gibi muamele görmekten çıkarılmalıdır”

Davutoğlu basın toplantısında, “Çanakkale’deki her gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Başta Çanakkale 1915 Köprüsü’nün yapımı olmak üzere, Kazdağları’ndaki çevre faciasını takip ediyoruz. Her şeyden önce Çanakkale’ye şu mesajı vermek isterim; Çanakkale Marmara Bölgesinin taşrası gibi muamele görmekten çıkarılmalıdır. Aksine Çanakkale bütün; ekonomik, sosyal, siyasi faaliyetlerin merkezi haline getirilmelidir. Bunun için ne yapmak lazım? Bunun için tarihi turizm yanında termal ve doğa turizmini teşvik edecek şekilde köklü bir turizm seferberliği yapmak lazım.

“Türkiye gerçekten seçim atmosferine girmiş demektir”

Türkiye’deki siyasi hareketlilik arttı. Seçime 2,5 yıl var ve iktidarın da gündeminde verdikleri sözü tutması lazım. Türkiye’de de normalde seçim olmaması lazım. Eğer bu soru bu kadar çok soruluyor ise, Türkiye gerçekten seçim atmosferine girmiş demektir. Türkiye’de erken seçim konusunda hiç kimse iddialı bir söz söyleyemez. ‘Erken seçim yapılmayacaktır’ demek Türkiye’nin siyasi geçmişine ve gerçekliğine çok uygun değil.

“Türkiye belki de son 50 yılın en büyük ekonomik krizini yaşıyor”

Şu anda Türkiye belki de son 50 yılın en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Esnafımız, çiftçimiz çok ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya. Yasaklar ve demokratik ortam ciddi şekilde zehirlenmiş durumda. İktidarın çelişkili tavırları, tutumları ile de ülkede genel olarak yönetme, problemi krizinin yaşandığına dair kanaat var. Türkiye’de bir yönetim krizi yaşanıyor bu çok açık ve net.

“Şu anki kuralları ile seçime girildiğinde kaybedeceklerini biliyorlar”

Türkiye bir seçim ortamında girmiştir. İktidar dahil erken seçimi gözeterek seçim yasasını değiştirmeye kalkıyorlar. Seçime 2,5 yıl varsa gerçekten seçim yasası ile niye oynuyorsunuz? Seçim yasasını değiştirmeye niye ihtiyaç duyuyorlar? Çünkü şu anki kuralları ile seçime girildiğinde kaybedeceklerini biliyorlar” açıklamasında bulundu.

Davutoğlu, basın toplantısının ardından, kapalı Pazar yerinde esnafla ve vatandaşlarla bir araya geldi. Esnafın sorunlarını tek tek dinleyen Davutoğlu, esnaflardan alışveriş yapmayı da ihmal etmedi. Pazar yerinden sonra Davutoğlu’nun durağı, Çanakkale Belediyesi oldu. Ahmet Davutoğlu ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bir araya geldiler.

Çanakkale Merkez’deki programların ardından, Genel Başkan Davutoğlu, ilçelerde yapacağı ziyaretlerin ilkini başlatmak üzere Bayramiç’e hareket etti.

Tunahan Ünsal


Bu haber 12/03/2021, Cuma günü yayınlandı, 312 defa görüntülendi
*