Mutant virüs krizi başladı

Çanakkale’de mutant virüs görüldü mü? Görülmeye devam ediliyor mu?” sorularını, Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy ve Prof. Dr. Alper Şener’e sorduk. Erensoy, “Brezilya ve Güney Afrika’da görülen mutant virüs, Çanakkale’de de görüldü. İngiltere mutant virüsü zaten görüldü” derken, Prof. Dr. Şener, “Mutant virüs görülen vakalarımız var. Zaten, çok yüksek riskli alandayız. Kırmızı alanda bulunuyoruz Çanakkale olarak. Mutant virüs oranlarımızı bilmiyoruz” dedi.

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, virüsün görüldüğü ilk günden bu güne tam 1 yıl geçti. Son zamanlarda ise mutant virüs durumu tüm ülkelerde öncelikli gündem maddesi haline geldi. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından mutant virüsler ile ilgili kamuoyu bilgilendirildi. Bugün ise Çanakkale’de mutant virüs durumu nedir soruları akıllara geldi.

Çanakkale’de mutant virüs görüldü mü? Görülmeye devam ediliyor mu? Bu soruları, Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy ve ÇOMÜ Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener’e sorduk.

“Mutant virüse yakalanan ve şu anda yatan hasta var”

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy, “Çanakkale’de mutat virüs görüşmüş ve görülen vakalar var. Brezilya ve Güney Afrika’da görülen mutant virüs, Çanakkale’de de görüldü. İngiltere mutant virüsü zaten görüldü. Mutant virüslerin Çanakkale’de görünme oranının artmasından dolayı kısa sürede vakalarda artış meydana geldi.

Çanakkale’de mutant virüse yakalanan ve tedavi altına alınan ve şu anda yatan hastalar var. Bizim hastalar için ayrılan yataklarımız daha 2 hafta öncesine kadar boştu. Servislerimiz dolmaya başlıyor. Kesinlikle, 100 bin nüfusta görülen vaka sayısının artışını biz servislerde de görüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Var olduğunu biliyoruz ama hangi varyantlar olduğunu bilmiyoruz”

Prof. Dr. Alper Şener, “Mutant virüs görülen vakalarımız var. Zaten, çok yüksek riskli alandayız. Kırmızı alanda bulunuyoruz Çanakkale olarak. Mutant virüs oranlarımızı bilmiyoruz. O sayıları ve vakaları Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü biliyor. Var olduğunu biliyoruz ama hangi varyantlarının olduğunu bilmiyoruz. Sayısal anlamda yorum yapmak çok zor…

Genel durumu çok iyi olan ve mutant virüse yakalanmış olan hastalarımız da var. Genel durumu iyi gelip aniden kötüleşen vatandaşlarda var. Bakanlık takibini yatarak zorunlu hale getirdiği için zaman zaman hastalardan da defans geliyor. Genel durumu iyi olmasına rağmen yatmayı kabul etmeyen vatandaşlar var” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 11/03/2021, Perşembe günü yayınlandı, 480 defa görüntülendi
*