Çetinkaya: “Çanakkale’mize mavi yakışır”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mart ayı meclis toplantısı, geçtiğimiz gün saat 15.00’te online olarak gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu, koronavirüse dikkat çektiler. Çetinkaya, “Kurallara uygulamak için artık sadece denetimleri beklemenin akıl ve mantıkla bir izah edilir bir yanı yok” derken Aydoğdu, “Çanakkale’yi düşük riskli iller arasına sokmak bizim elimizde” ifadelerinde bulundu.

ÇTSO Mart ayı meclis toplantısı, geçtiğimiz gün saat 15.00’te online olarak yapıldı. Toplantıda Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu önemli değerlendirmelerde bulundular.

“Çanakkale’mize mavi yakışır”

ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya, yapmış olduğu açıklamada, “Covid-19 salgının bahar aylarında aşılamalarla beraber azalmasını ümit ederken mutasyon virüs tüm hesapları alt üst etti. Salgın haritasında şehirlerimiz 4 farklı kategoriye ayrıldı. Çanakkale Yüksek Risk Grubu ile turuncu kategoride yer alırken son açıklanan rakamalar ile kırmızıya dönerek Çok Yüksek Riskli iller arasına girecek gibi görünüyor. Bu tabloyu değiştirmek ise elimizde; hiçbir surette kalabalık ortamlara girmeyelim ve yakın temastan mümkün olduğunca kaçınalım. Çanakkale’mize Mavi yakışır. Kurallara uygulamak için artık sadece denetimleri beklemenin akıl ve mantıkla bir izah edilir bir yanı yok. Hep birlikte en üst seviyede kurallara uyarak bu virüsü yeneceğiz” dedi.

“Önümüzdeki tek seçenek alternatif enerji kaynaklarını kullanmak”

Öte yandan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu ise, “Önümüze tek seçenek çıkıyor alternatif enerji kaynaklarını kullanmak. Bu alternatif enerji kaynaklarının en büyük özelliği doğal yollardan elde edildiği için yenilenebilir olması. Güneş enerjisi, akarsu ve dalgaların kinetik enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji ve biokütle enerjisi en bilinen alternatif enerji kaynaklarıdır. Bu bağlamda hem örnek olmak hem de öncülük etmek adına odamız binasının enerjisini karşılamak için güneş enerji santrali çalışmalarına başladığımızı belirtmek isterim. Yine Ayvacık da kurulacak olan jeotermal enerji ile ısıtmalı sera organize sanayi bölgesini çok önemsediğimizi belirtmek istiyorum. Bugün Meclisimizin de gündeminde de var. Ayvacık Tuzla’da hayata geçirilmesi planlanan Jeotermal enerji ile ısıtmalı sera OSB için Valilik bünyesinde toplantılar düzenleniyor. Son toplantıyı da Odamız ’da gerçekleştirdik ve kurulma aşamasına geldik.

“Hepimize görev düşüyor”

Türkiye’de ilk korona virüsü bundan tam 1 yıl önce 10 Mart 2020 yılında görülmüştü. Bugün koronanın yıldönümünde en büyük temennimiz bir yıl dönümü daha geçirmeden en kıza zamanda sonlanması ve tamamen normalleşmeye geçmemizdir. Mart başı itibariyle kontrollü geçtiğimiz normalleşme sürecinin iyileşerek sürdürülebilir olması için hepimize görev düşüyor. Çanakkale’yi düşük riskli iller arasına sokmak bizim elimizde” ifadelerinde bulundu.

ÇTSO 2021 Yılı Mart ayı olağan Meclis toplantısında açılış konuşmaları ve bilgilendirmelerin ardından, Ekonomist Fatih Keresteci “Pandemi sonrası dönemin değişen koşulları altında makro ve mikro ekonomik gelişmelere yönelik stratejik bir bakış” konulu sunum yaptı.

Haber Merkezi


Bu haber 11/03/2021, Perşembe günü yayınlandı, 244 defa görüntülendi
*