“Meslek grubumuza haksızlıktır”

5 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AK Parti Milletvekilleri tarafından hazırlanan 12 maddelik torba yasa teklifinin 9-10 maddelerine göre Alan Kılavuzlarının Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’nda yasal olarak görev yapmaları sağlanacak. Teklif ’in Alan Kılavuzlarına istihdam sağlayacağı düşünülürken 13 Turist Rehberleri Meslek Odası düzenlemeye tepki gösterdi.

13 Turist Rehberleri Meslek Odası’nın imzası ile paylaşılan kamuoyu açıklamasında şu ifadelere yer verildi;” Türkiye’nin en stratejik turistik bileşenleri olan turist rehberleri olarak, mesleğimizin gerekliliklerini ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi Çanakkale bölgemizde de, destanımızın haklı gururunu yaşayarak, anlatmaya devam etmek istiyoruz!

Şehitlerimizin kanıyla sulanmış kutsal topraklarımızı yerli ve yabancı ziyaretçilere anlatmak, ilgili yasalarla da sabit olduğu gibi profesyonel turist rehberlerinin, milli vazifesidir. Tüm dünyanın saygı duyduğu kutsal mücadelemizin merkezi Çanakkale’de, turist rehberleri olarak mesleğimizi yapabilmek adına vermiş olduğumuz mücadele, Çanakkale ve İzmir idari mahkemeler ardından Danıştay kararıyla da lehimize sonuçlanmıştır. İlgili kararın ardından çok kısa bir süre geçmesine rağmen bu konu yeniden gündeme getirilmiştir. Şu bilinmelidir ki, böyle yüce bir görevi sürdürebilmek için ne kadar süre mücadele etmemiz gerekirse edeceğiz.

Böyle bir konunun gündeme getirilmesi, ülkemizin en seçkin üniversitelerinde yıllarca eğitim almış, kendini daha da geliştirebilmek için sürekli çaba sarf eden meslek grubumuza yapılan açık bir haksızlıktır. Balıkesir ilimizde iki, Çanakkale’de ise üç bölümümüzde Turist Rehberliği bölümü mevcuttur. İlgili yasanın çıkması bu gençlerimizin geleceğini tehlikeye sokmakla kalmayıp, onları farklı şehirlere göç etmeye de maruz bırakacaktır.

Savunmada belirtilen “alan kılavuzları zaten anlatım yapamıyor” söylemi şayet gerçekse şimdi neden alan kılavuzların anlatım yapabilmesi için bir yasa çıkarılması çabası güdülmektedir?

Onbir bin turist rehberi olarak Türk milletinin yüce destani Çanakkale’yi anlatmak için her an hazır olduğumuz unutulmamalıdır. Yüce milletimizin temsilcilerinin ilgili hususu tekrardan gözden geçirmesini ve yasa teklifinin maddeler arasından çıkarılmasını talep etmekteyiz.”

Haber Merkezi

 


Bu haber 10/03/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 194 defa görüntülendi
*