Kadınlar Günü’nde hak aradılar

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan orman işçisi kadınlar, sigortalı olmak ve iş güvenliği hakkı için Bayramiç’te ormanlık alanda bir araya gelerek Kadınlar Günü’nde seslerini yükseltti.

Bayramiç’te Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan orman işçisi kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde haklarını aradı. Sigortalı çalışma, iş güvenliği ve sendikalı olma hakkını elde etmek için Kuşçayır Köyü yakınındaki Kayalıdağ mevkiinde bulunan ormanlık alanda bir araya gelen orman işçisi kadınlara Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş ve sendika yöneticileri de eşlik etti.

“Güvenli ve adil bir yaşam istiyoruz”

Kadınlar adına açıklama yapan Ziraat Mühendisi Nurhayat Yılmaztepe, “Biz kadın emekçiler olarak eşit haklara sahip olmak istiyoruz. Güvenli ve adil bir yaşam istiyoruz. Sosyal güvence istiyoruz. Desteklenmek ve alın terimizin kıymetinin bilinmesini istiyoruz. Bilgi ve tecrübelerimiz göz ardı edilmesin istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Orman işçiliğini yapan kadınların yanındayız”

Ardından söz alan orman işçisi kadınlar,  iş güvenliği, sosyal güvence ve sendikalaşma hakkı istediklerini dile getirdi. Sonrasında kadınlara seslenen Durmuş, “Dünyanın en zor işlerinden biri olan orman işçiliğini yapan kadınların yanındayız. Kadınlar Günü’nün böylesi bir çalışma alanında kutlanması, kadınların haklarını aramaları önemlidir. Emekçi kadınlarımızın haklı talebini yetkililere ve kamuoyuna duyurmak adına buradayız. Emekçi kadınlarımızın Anayasa’dan aldıkları haklarına kavuşmaları için mücadele ediyoruz. Türkiye, 1990 yılında ILO’ya tam üye olmasına rağmen, ormancılık alanında üretim işlerinde çalışmakta olan orman işçileri sigorta kapsamı dışında tutulmuştur. Bu alandaki çalışanlar asıl işveren olan Orman Genel Müdürlüğü tarafından kendi namı hesabına çalışan vahidi fiyat sistemi ile çalıştırılmaktadır. Bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Sendikamız bu alandaki hukuksuzluğa karşı yıllardır yürüttüğümüz mücadele yeni bir boyut kazanmıştır. Ülkemizde 500 bini aşkın orman köylüsü fiilen orman işçiliğini yürütmektedir. Ne yazık ki bu insanlar sosyal güvenlik ve iş sağlığı ve güvenliği (İSG) gibi temel haklardan yoksundur. Sendikamız, Bayramiç’e bağlı Karıncalı Köyü’ndeki fiilen orman işçiliğinde çalışmakta olan kadın emekçiler tarafından alana çağrılmıştır. Kadın çalışanların talepleri öncelikle sosyal güvenlik çatısı altında çalışmalarının sağlanmaları, iş sağlığı güvenliği kapsamında tedbirler alınarak koruyucu elbise dağıtılması, haklardan eşit olarak yararlanmaları ve insani yaşam koşullarının oluşturulmasıdır” ifadelerini kullandı. Konuşmalar sonrası Durmuş, orman işçisi kadınlara 1432 yaşındayken kesilmiş bir zeytin ağacından yapışmış kolyeler hediye etti.

Haber Merkezi


Bu haber 10/03/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 323 defa görüntülendi
*