18 Mart için hazırlıklar sürüyor

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ıncı yıldönümü için hazırlıklar sürüyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecek 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi törenleri için 13 Mart Cumartesi günü temsili şehitliklerin üzerine 6 bin adet kırmızı şakayık, 4 bin adet beyaz şakayık olmak üzere toplamda 10 bin adet şakayık dikimine başlanacak.

Tören alanında konuşmaların yapılacağı kürsü yerinin hazırlanması, ses ve görüntü sistemleri ile platformların kurulumunun ise 17 Mart Çarşamba günü tamamlanmasıyla birlikte Şehitler Abidesi, Perşembe günü düzenlenecek olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’üncü yıl dönümü törenleri için hazır hale gelecek.

Tören günü alana gelenler, termal kameradan geçirilecek

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda korona virüse karşı önlem kapsamında dezenfeksiyon çalışmaları ise rutin olarak sürmekte olup, bu işlemler tören gününe kadar özel kıyafet giyen ekipler tarafından her gün yapılacak. Tören günü ise alana gelenler, termal kameradan geçirilecek. Ayrıca el antiseptikleri dağıtılacak. Tarihi Yarımada’daki şehitlikler ile müzelerde de tören öncesi ve sonrasında dezenfeksiyon çalışmalarına devam edilecek.

Öte yandan Abide Bölgesi ve Morto Koyu’nda bulunan helikopter pistlerinde iniş ve kalkış tehlikesi oluşmaması adına diri örtü temizliği ile Çanakkale Şehitler Abidesi’ne ulaşan alternatif yollarda yol kenarı diri örtü temizliğinin bu hafta tamamlanması planlanıyor. Şehitler Abidesi’nde bulunan rölyefte rötuş ve temizlik çalışması yapılıyor. Şehitler Abidesi’nin tavanında bulunan Türk bayrağının temizliği ve kontrolleri ile Şehitler Abidesi’ndeki bulunan 78 metrelik bayrak direğinin bakımları özel olarak getirilen 105 metrelik vinç ile Tarihi Alan Başkanlığı özel ekiplerince gerçekleştiriliyor.

Haber Merkezi

 


Bu haber 10/03/2021, Çarşamba günü yayınlandı, 164 defa görüntülendi
*