Ben Dili

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ebeveynler çocuklarının yetiştirilmesinde neler yapabileceklerini, kendilerini nasıl yetiştirebileceklerini sorgulamaktadırlar. Her anne baba kendine güvenen, sorunları çözebilen, kendine ve başkalarını saygılı, hak yemeyen, hakkını yedirmeyen, kendiyle barışık sorumluluk duygusu gelişmiş  ve atılgan çocuklar yetiştirmek istemektedir.

O sonuca giden yolu bulmak ve temel taşlarını bilmek gerekmektedir. Bu ise etkili bir iletişimle olmaktadır. Ebeveyn olarak, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çaba gösterin. Ama lütfen, kusurlarınız olabileceğini, zaman zaman hatalar yapabileceğinizi de kabul edin. Bu yaklaşımınız daha dürüst ve çocuk açısından daha güven verici olacaktır. Çocuğunuzun mükemmel bir anneye veya babaya değil; onu seven, onu koruyan ve kabul eden bir anneyle babaya gereksinimi vardır. Öncelikle anne ve babaların kimi konularda kendilerini biraz daha geliştirmeleri gerekir. Bunların başında, ‘herkesin hata yapabileceğini’  ve ‘hataları hoş görebilmeyi’ bilmek ve bu hataları birer ‘öğrenme fırsatı olarak değerlendirilebileceğini anlamak’ gelir. Bunu çocuğunuza aktarımı ise ona verebileceğiniz paha biçilmez  bir yaşam dersi olacaktır.

Çocuğunuzla iyi iletişim kurmanız çok önemlidir. Ancak iyi iletişim kurduğunuzda çocuğunuz sizi dinlemeye ve istediğinizi yapmaya istekli olacaktır. Aksi halde ‘söz dinlememek’ anne-babaya duyulan öfkenin bir ifadesi olarak ve anne-babaya bir tepki biçiminde ortaya  çıkan bir sonuç olabilecektir.

Çocuğunuzun ruhsal gelişimine yardımcı olabilecek sonradan değil de o an yaşanırken paylaşmak, çocuğunuzun kendi deneyimleri ile öğrenmesine yardımcı olacağı gibi; sizin deneyimlerinize katılmasından dolayı aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Bu kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Bu noktada ben dili devreye girecektir. Ben dili, kişinin duygu ve ifadelerini içtenlikle belirtmesidir. Ben dilini kullanmak; duygu ve düşüncelerin anında iletildiği için kişiyi rahatlatır. Kızgınlık ve öfke gibi duyguların birikmesini önler. Ben dili ile ifade edilen yapıcı kızgınlıktaki çatışmalar çözülerek aile içi iletişim daha sağlıklı ve değerli olur.

Çocuğu kesinlikle kendinizin, amaçlarınızın, beklentilerinizin bir uzantısı değil, sizden ayrı kişiliği olan ve bu kişiliğini geliştirmek çabasında olan bir insan olarak bakın. Böylesi herkes açısından çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Çocuklar konuşmak istedikleri zaman onu dinleyecek birinin olduğu güvenini duymak isterler, konuşmaya zorlanmak değil bunu iyi ayırmak gerekir.


Bu haber 09/03/2021, Salı günü yayınlandı, 278 defa görüntülendi
*