Assos’ta turizmciler düşünülmelidir

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Karadağ Assos Bölgesi’nde planlanan çalışmalar ile ilgili basın açıklaması yaparak “Ülkemizin turizm ve kültür değerlerinden Assos bölgesinde yapılacak çalışmalar için zaten zor durumda olan turizmciler düşünülmelidir.” dedi.

Karadağ’ın açıklaması şu şekilde; “Çanakkale İli Ayvacık İlçesine Bağlı Behramkale Köyünde bulunan Assos antik limanı her yıl yerli ve yabancı birçok turistin uğrak yeri olmakta, bölge halkı ve bölgede bulunan işletmeler geçimlerinin büyük bir kısmını turistik faaliyetlerden sağlamaktadırlar.

“19 turistik işletme bu karardan etkilenecektir”

Assos bölgesi yerleşimin antik çağlardan beri devam ettiği ülkemizin nadide kültür ve turizm cennetlerinden birisidir. Çanakkale’mizin doğal ve kültürel özelliklerinin barındırıldığı Assos bölgesinde afet riski ile ilgili yapılmak istenen bir dizi çalışma planlanmaktadır. Planlanan bu çalışmaların 11 Mart tarihinde ülkemizde görülen ilk COVİD-19 Vakasının ardından zor günler geçiren turizmcileri büyük oranda etkileyeceği aşikardır. Yeni normalde sezon hazırlıklarını yapan bölgedeki turizmciler 500 gün boyunca işletmelerin kapalı kalacağı bir durum ile karşı karşıya kalmışlardır. Yapılan tespitlere göre bölgede yer alan 19 turistik işletme bu karardan etkilenecektir. Zaten pandemiden dolayı zor günler geçiren bölgedeki işletmelere bu kararla bir darbe daha vurulmuştur.

“Pandemi döneminde herhangi bir planlama yapılmamış olması devlet yönetiminde keyfiyet uygulamalarının bir parçasıdır”

Mevcut durumda bölgede yer alan yamaç yoldaki kayaların düşmesi bu anlamda hem bölgedeki vatandaşlar hem de esnaflar için risk oluşturmakta Fakat bu çalışmalar için 2020 yılından beri yaşadığımız pandemi döneminde herhangi bir planlama yapılmamış olması devlet yönetiminde keyfiyet uygulamalarının bir parçasıdır. İlgili bölgede yamaçtan düşen kayalar on yıllardır sorun teşkil etmekte ve bu anlamda siyasi irade tarafından ne yazık ki bir adım atılmamıştır.

Geçim kaynağının önemli bir kısmı turizm olan ve tek umudu yeni normalde turizm sezonun açılması olan bölge halkımız ve bölgede bulunan işletmeler alınacak bu karar ile çok zor durumda kalacaktır.

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu olarak önerimiz Çanakkale’nin Assos bölgesine yapılacak çalışmaların turizm sezonunun bittiği EKİM-MART Dönemine yayılarak gerekirse 3-4 ölü sezonda yapılmasıdır.”

Haber Merkezi


Bu haber 09/03/2021, Salı günü yayınlandı, 163 defa görüntülendi
*