“Egemenlerin lütuflarını değil, haklarımızı istiyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği (ELDER) 8 Mart pazartesi günü saat 13:00’de Morabbin Parkı’nda basın açıklaması yaptı. ELDER KDM Başkanı Fatma Erdoğan tarafından okunan açıklamada; “Biz kadınlar dünyanın diğer yarısıyız. Egemenlerin lütuflarını değil, haklarımızı istiyoruz. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

ELDER’in basın metninin bir kısmı şu şekilde; “8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York şehrinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları isteğiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak, polislerin işçileri fabrikaya kilitlemesi, arkasından da çıkan yangında kurulan barikatlardan kaçamayarak 129 kadın işçinin yanarak ölmesiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak anılmaya başlandı. Bu vesileyle yangında ölen 129 kadını ve dünyada cinayete kurban edilen bütün kadınları saygıyla anıyoruz.

8 Mart dünya kadınlarının taleplerini birlikte daha gür haykırdığı, kendilerini toplumda eşit bir birey olarak yok sayan çağ dışı zihniyetlere karşı çıktığı, kadını sömüren, aşağılayan, yok eden sistem ve zihniyetlere karşı mücadele verdiği gündür.

Bizler, var olan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasalarımızın uygulanmasını talep ediyor ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütün vekillere sesleniyoruz. TBMM İstanbul Sözleşmesi ile ilgili acilen toplansın, İstanbul Sözleşmesinin gereği yapılsın ve önleyici, caydırıcı tedbirler alınsın.”

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 08/03/2021, Pazartesi günü yayınlandı, 196 defa görüntülendi
*