Hızla “Çok Yüksek Risk”e gidiyoruz

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından, il il yüz binde görülen vaka sayıları kamuoyu ile paylaşıldı. Çanakkale için korkutucu rakamlar açıklanırken, ilimizde 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı 107,29 oldu. Çanakkale’nin haftalara göre vaka sayısı 37, 43, 81 ve nihayetinde 107 olarak açıklandı ve artışın önüne geçilemediği gözler önüne serildi. Hızla yüksek riskli il olma yolunda ilerlerken, tedbirlere uymak, hem esnafın işlerini yapabilmesi için hem de sağlığımız için hayati önem taşıyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 81 ilin vaka sayılarını açıkladı. 100 bin nüfusta Çanakkale’de görülen vaka sayısı 107,29 oldu. 100 bin kişide görülen vaka sayısı son 3 haftada ciddi şekilde bir sıçrama yaşadı. Sayılar hızlı bir şekilde artarken, tam kademeli normalleştiğimiz bu günlerde, esnafın da ciddi şekilde morali bozuldu. Şu anda açık olan işletmeler, yüksek riskli bölge konumuna girersek, kapanacaklar ve faaliyetlerine yeniden ara verecekler. Haftaya bir değerlendirme daha paylaşılacak ve İl Hıfzıssıhha Kurulu 2 haftalık değerlendirmede bulunacak.

Çanakkale’de 100 bin kişide 107 vaka olduğuna göre, yapılan hesaplamalarda il geneli vaka sayısı yaklaşık olarak 580 olarak belirlendi. Geçtiğimiz hafta ise artış oranı 81,51 iken il genelinde yaklaşık olarak 441 vaka bulunuyordu. 1 haftada 139 kişilik bir artış yaşanırken, artış oranı ise yüzde 32 olarak hesaplandı.

Çanakkale’de esnafın işini yapabilmesi ve Cumartesi günleri sokaklarda özgürce gezmek istiyorsak, tedbirlere ve en önemlisi mesafe kuralına uymamız hayati önem taşıyor.

Sonuç: Gitti Gidiyor”

Prof. Dr. Alper Şener konuyla ilgili sosyal medyada yapmış olduğu değerlendirmede, “İlk hafta sonu… Olmadı ikincide kırmızı olacağız gibi geliyor. Çanakkale için iyi değil. Sonuç: gitti gidiyor!” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 07/03/2021, Pazar günü yayınlandı, 464 defa görüntülendi
*