“Toplumun gündeminde yeni anayasa yoktur”

2 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sol Parti İl Başkanlığı tarafından, gündemde bulunan yeni anayasa değişikliği teklifi ile ilgili bildiri hazırlandı. Hazırlanan bildiri, siyasi parti il başkanları ve STK’lar ile paylaşıldı. Sol Parti tarafından yeni anayasa değişikliği ile ilgili “Anayasa tuzağını toptan reddedelim” vurgusunda bulunuldu.

İktidarın bu anayasa oyununu toptan reddetmeliyiz”

Sol Parti, “Bugün “Yeni Anayasa” fikrini ülkenin gündemine sokanların niyetinin daha baskıcı, daha otoriter, saray merkezli bir düzen kurmak olduğunu şimdiye kadarki icraatlarından, Cumhur İttifakının sözcülerinin demeçlerinden kolaylıkla anlamak mümkündür. İktidar, bir işkenceci misali kurbanın gözünü, ellerini ve ayaklarını bağladıktan; istediğini söylemediğinden elindeki sopayı kafasına vurduktan sonra “Hadi demokrasiyi,” tartışalım diyor!

İktidarın bu anayasa oyununu toptan reddetmeliyiz. Toplumun gündeminde yeni anayasa yoktur. Birinci öncelik bu baskıcı, talancı, dinci, mezhepçi, yoksulluklara batmış iktidara son vermektir.

Geçmişin Anayasa dersleri unutulmamalı”

Eğer niyet, Ayasofya’yı ibadete açma, Karadeniz’de doğalgaz bularak ekonomiyi düzlüğe çıkarma, uzaya insan göndererek gökleri fethetme benzeri suni gündemler yaratarak dikkati halkın gerçek sorunlarından uzaklaştırmaksa da yeni anayasa tuzağına düşünülmemelidir. Ciddi ciddi anayasadaki laiklik ilkesine kaldırarak din merkezli bir toplum kurmak amaçlanıyorsa da bu hamle mahkum edilmelidir.

Türkiye fiili bir din devletine dönüştürüldü”

Hatırlanırsa 2007, 2010, 2017’de de dönemin konjonktüründe farklı ittifaklarla demokratikleşme, sivilleşme, vesayet rejimini tasfiye etme mesajlarıyla mevcut anayasada değişiklikler yapıldı. iktidarın bu tuzağına her dönemde düşen, kandırılmaya açık kesimler ortaya çıkabildi. Bunun karşısında her seferinde bu girişimlere karşı kesin tavır koyduk, itirazımızı yükselttik, buna karşı muhalefeti örgütledik. Nitekim bu aşamaları geçen iktidar, yargıyı aparatı haline getirdi, meclis iradesini ortadan kaldırarak tüm yetkileri sarayda toplayan tek adam rejimini kurdu.

Türkiye, bu sürecin sonunda fiili bir din devletine dönüştürüldü.

Anayasa tuzağı boşa düşürülmelidir”

1921 anayasasına referans verilmesinin altında da bir yanıyla laiklik ilkesini kaldırarak Cumhur ittifakında yer almayan muhafazakar çevrelere, bir yanıyla da ulus-devlet öncesi bir dönemde yazıldığı için muhafazakar Kürtlere hitap etme amacının yaptığı hissediliyor. Saltanat ve hilafetin henüz kaldırılmadığı, cumhuriyetin sözünün bile edilmediği bir döneme denk gelen 1921 anayasasının temel alınmasının Türkiye’yi daha da geriye götürmekten başka işlevi olamaz. Bu tür hamleler açık ki iktidarını artık sürdüremez hale gelen AKP ve MHP’nin muhalefet blokundan parça koparmaya yönelik bir girişimidir. Bu girişim tüm demokratik muhalefet güçlerince dikkate alınmalı ve anayasa tuzağı boşa düşürülmelidir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 05/03/2021, Cuma günü yayınlandı, 242 defa görüntülendi
*