Belediye Meclisi durduk yere karıştı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz gün, saat 17.00’de Çanakkale Belediyesi’nin, Mart ayı meclis toplantısı için, Parion Otel’de yerlerimizi aldık. Çoğunluk sağlandı ve meclis toplantısı başladı. Gündem maddelerinin görüşülmesinden hemen önce, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan aylık bir değerlendirmede bulunarak, şehri ilgilendiren güncel konular üzerine (elma üreticisinin zor durumu, Atikhisar Barajı’nın doluluk oranı) açıklamalarda bulundu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla, kadın belediye meclis üyelerine hatta kadın muhabirlere çiçekler takdim edildi. Huzurlu bir ortam sağlanmışken ve pandemi koşullarına göre hızlıca bitmesi gereken toplantının sadece yaklaşık 2 saatlik bölümü, şehri hiç ilgilendirmeyen bir konunun tartışılması ile geçti.

Bilindiği üzere, İYİ Parti Milletvekili olan Ümit Özdağ, partisinden istifa etti. İstifa ederken de bir basın açıklaması yaptı. O açıklamada, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan hedef alındı. Çanakkale Belediyesi de ithamlara konu edildi. Merak edenler, Milletvekili Ümit Özdağ’ın istifasında, Çanakkale ile ilgili olan söylemlerine bakabilirler, çünkü belediye meclisinin konusu Ümit Özdağ olmaması gerekirken, bu köşenin konusu da doğrudan Özdağ değildir.

Belediye Meclisi’nin AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel, Ümit Özdağ’ın Çanakkale Belediyesi ile ilgili olan iddialarını, İYİ Parti Meclis Üyesi Burak Kunt’a sorması üzerine tartışmanın fitili ateşlendi. Kunt, Ümit Özdağ partimizden istifa etmiştir, bizim muhattabımız değildir dedi. Ayrıca, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile geçtiğimiz ay yaşadığımız gerginlik ile ilgili Rıdvan Uz ve Muharrem Erkek açıklamalarda bulunmuşlar ve konuya nokta konulmuştur ifadelerini kullandı.

Yüksel’in ısrarlı soruları ve AK Parti sıralarından yükselen sesler ve ardı ardına yapılan açıklamalar neticesinde, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Özdağ’ın iddialarını ve söylemlerini, mecliste kelime kelime okudu. O sıralarda ise farklı haber mecralarında, farklı şekillerde haberin yazılması neticesinde, cümleler üzerinde ortak nokta sağlanamadı. Başkan Gökhan, Özdağ’ın söylemleri karşısında, Çanakkale Belediyesi’nin meclis toplantısında, Çanakkale konuşulur ben bu konuları konuşmak istemiyorum dese de tartışma bir türlü dinmedi.

İYİ Partili Ahmet Uslu söz alarak, bizim Özdağ’ın açıklamaları ile bir ilgimiz yok demesine rağmen tartışma halen devam etti. Bu arada 17.00’de başlayan toplantıda saat 19.00’a gelinmiş ve bir türlü gündem maddelerine geçilememişti. Özdağ yapmış olduğu basın açıklaması ile adeta Çanakkale Belediye Meclisi’nin orta yerine dinamit koymuş oldu.

Tartışmanın sonlarına doğru, MHP Grup Başkanvekili Muharrem Kocabey söz alarak, “Biz burada neler konuşuyoruz. Burasının gündemi ve konuşulması gereken konuları Çanakkale’dir” tepkisini gösterdi.

Pandemi koşullarında tartışmalar ve hararetli söylemler hız kesmezken, o sıralarda bir facianın gerçekleştiği ve 9 askerimizin şehit olduğu, helikopter kazasının haberi görüldü. O andan sonra meclise ara verildi ve nihayet sonrasında gündem maddelerine geçilerek tartışmalar ve meclis son buldu.

Çanakkale Belediye Meclisi Üyeleri, bir söylem üzerine yaklaşık 2 saat hem Çanakkale’yi unuttular hem de vatandaşların sorunlarını rafa kaldırdılar. Çanakkale’nin ömründen bir anlamda 2 saat eksilmiş oldu.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise konuyla ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Gökhan’ın anlamlı açıklamasında, “Yoksulluk değil artık açlıkla sınanan insanlardan, kapıma gelip iş için yalvaran, “Partiye üye ol önce sonra bakarız” denilip gururuyla oynanan, “temizlik dahil her şeyi yapmaya razıyım Başkanım, yeter ki elimden tutun” diyen atanamamış yüksek lisanslı genç kızımızdan, 82 yaşındaki “aylardır balık yemedim bana alıp eve gönderir misin?” diye utanarak arayan teyzemizden, “Başkanım elmalar elimizde kaldı, yandık, bittik ne olur bir çare” diye kapı kapı dolaşan üreticilerden binlerce kez özür dilerim” ifadeleri yer aldı.

Vatandaşın derdi başka, meclisin derdi bambaşka…


Bu haber 05/03/2021, Cuma günü yayınlandı, 804 defa görüntülendi
*