Pandemi fırsat oluşturdu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pandemi döneminde, çok sayıda iş yeri kapılarını kapattı ve zor dönemlerden geçti. Öte yandan bazı işletmelerde, farklı sektörlerde koronavirüs salgınının yaşandığı günlerde, hizmet vermeye başladılar. O işletmelerden birisi olan Pedro Coffee, Çanakkale’de kapılarını açtı ve Çanakkaleliler ile buluştu. İstanbul’dan rotasını Çanakkale’ye çeviren Canberk Akçiçek, Pedro Coffee’ye,  Eski Mahkeme Sokak’ta hayat verdi. Akçiçek ile bir röportaj gerçekleştirdik ve üniversite mezunu işletme sahiplerinin, sektördeki durumlarını konuştuk. Akçiçek, kendisi ile yapmış olduğumuz röportajda, “Bu dönemde benim için güzel bir yerde güzel bir dükkan açmak şans oldu” dedi.

Pedro Coffee ne zaman kapılarını açtı?

Canberk Akçiçek, “Dükkanı pandemi döneminde açmak istedim. Bir anda, o süreçte kapanma kararı çıktıktan sonra çalışmaları yavaşlatmıştık. Şubat ayında take away (al-götür) şeklinde açılışı yaptık. 1 aydır kapılarımızı açtık ve hizmet vermeye başladık.”

Pandemi dönemi iş kurmak için bir fırsat mı oldu?

Canberk Akçiçek, “Pandemi dönemi iş kurmak için bir fırsat oluşturdu. Bazı dönemlerde dükkan bulmak ciddi anlamda zorlaşıyor. Bu dönemde benim için güzel bir yerde güzel bir dükkan açmak şans oldu.”

Üniversite mezunu bir genç olarak işletmeci oldunuz. Üniversite mezunu bir işletmeci olarak sektörle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Canberk Akçiçek, “Daha önce kahve sektörü ile ilgileniyordum. İstanbul’da bu işte bulundum. Dolayısıyla bu işi, İstanbul’da iyi bir yerde öğrendiğimi düşünüyorum. Bu bana cesaret verdi. Çanakkale’de bu alanla ilgili bir fırsat gördüm. Çanakkale’nin güzel bir yerinde, iyi kahve satmak için şans buldum ve değerlendirdim.”

Dükkanların kapalı olduğu süreç sizce nasıl geçti?

Canberk Akçiçek, “Dükkanların kapalı olduğu, yani oturarak vakit geçirilemediği dönemde, insanlar daha çok karton bardağa alıştı. Buradaki diğer kahvecilerde bu duruma ön ayak oldular. Süreç içerisinde farklı bir kitle oluştu.”

Mekanlar 3 gündür masalarda hizmet verebiliyorlar. 3 günlük kademeli normalleşme süreci sizce nasıl ilerliyor?

Canberk Akçiçek, “Mekanlar açıldığı gün, insanlar mekanlara gelmeye başladılar. İlk gün ciddi bir kalabalık yaşandığını söyleyebilirim. Herkes heyecanlıydı. Herkes oturmak ve rahat bir şekilde vakit geçirmek istiyordu. Take away döneminde de insanlar sürekli olarak açılsa da otursak şeklinde düşüncelerini ifade ediyorlardı.

3 günlük süre içerisinde harekete bakarak, iyi ya da kötü olmak demek zor. Daha çok kısa bir süre geçirdik. İnsanların alışkanlıklarının değiştiğini görebiliyoruz. İnsanlar, kısıtlamalara ve kontrollü bir yaşama ayak uydurmaya başladılar.”

Dükkanların o kadar süre kapalı kaldıktan sonra, kapılarını açtıklarında, ürünlerin satış fiyatlarında zam uygulandı mı?

Canberk Akçiçek, “Şu an bence herkes bekleme modunda. Stabil olarak mekanlarda işler ilerlemeye çalışıyor. Belki turizm sezonu başladığında bir değişim yaşanacaktır.”

Tunahan Ünsal

 

 


Bu haber 04/03/2021, Perşembe günü yayınlandı, 919 defa görüntülendi
*