“1 yıl kurtulalım diye 4 yıl borçlandık”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kademeli normalleşme ile birlikte kafeler, restoranlar, kıraathaneler ve kapalı olan işletmeler açıldı. Esnaf bir nebzede olsa iş yapmaya başladı. 90 gün birinci kapanma, 90 gün ikinci kapanma ile işletmeler yaklaşık olarak 180 gün kapalı olmuştu. Şehrin genç esnaflarından Günay Yerli ile gündeme ilişkin söyleşide bulunduk. Yerli, “Bir market sahibi olarak dükkanı döndürebilmek için borçlandım. 1 yıl kurtaralım diye 4 yıl borçlandık” açıklamasında bulundu.

Kademeli normalleşme ile koronavirüs ile mücadelede yeni bir dönem başladı. Çanakkale’de kafeler, restoranlar, kıraathaneler, lokantalar açıldı ve esnaf uzun zaman sonra iş yapmaya ve müşteri görmeye başladı. Kapalı olan süreçte dahi çalışan ona rağmen borçlanan market sahibi Günay Yerli ile normalleşme ve iş hacimleri hakkında söyleşide bulunduk. Yerli, esnafın düşüncelerini gazetemiz ile paylaştı.

Düzen kalmadı”

Esnaf Günay Yerli, “Dükkanların kapalı olduğu dönemde, hangi sektörden olursa olsun hiçbir esnaf düzenli bir şekilde iş yapamadı. Satışlar iyi değildi. Biz market işi yapıyoruz. Eskisi gibi insanlar artık dışarıda vakit geçirmiyorlar. Özellikle akşam eve dönüş saati göz önüne alındığında, sokaklardan insanlar erken saatlerde evlerine dönüyorlar. Düzen kalmadı. Borçla, kredi kartlarıyla ve çektiğimiz kredilerle ayakta kalmaya çalışıyoruz.

Tekel büfeler kapalı ama süper marketler açık”

Hafta sonlarında ise bir market olarak konuya baktığımda, tekel büfelerin kapalı olması ama süper marketlerin açık olması anlaşılabilir bir durum değildi.

Kademeli normalleşme ile birlikte, sokakta bir tık hareketlenme olduğunu söyleyebiliriz.

Dükkanı döndürebilmek için borçlandık”

İhtiyaç kredisi çektik. Krediler ile ayakta kalabilmek, borçlarımızı ödeyebilmek ve dükkanı döndürebilmek için yeni bir borcun altına girdik. Kredilerimiz 1 yıl ertelemeli olmak üzere 3 yıl geri ödemeli oldu. Bu da şu demek oluyor, 1 yıl dükkanı döndürelim, kurtulalım diye 4 yıl borçlandık” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 04/03/2021, Perşembe günü yayınlandı, 248 defa görüntülendi
*